Zástupci odboru komunikace Ministerstva obrany navštívili na konci ledna společně s vojáky z 31. pluku radiační, chemické a biologické ochrany z Liberce Střední zdravotnickou školu a Střední odbornou školu a Základní školu Špičák.
Děti a studenti se seznámili také s významnými fakty o naší armádě, jejími úkoly v době míru, pomoci při stavech nebezpečí či při přírodních katastrofách a s její funkcí při obraně vlasti v době válečného konfliktu. Připomněli si význam a důležitost i dalších mezinárodních organizací jako je Organizace spojených národů a Evropské unie. „Moc si vážíme toho, že jste přijeli do naší školy a rozšířili dětem i studentům znalosti nad rámec učebních plánů, kde chybí branná výchova. Děti i učitele nadchla vojenská technika i činnost vojáků při jednotlivých ukázkách,“ řekla ředitelka Střední zdravotnické školy a Střední odborná školy Hana Kubátová Ortová.
S povoláním a posláním vojáka Armády ČR i uvedeného pluku seznámil děti kapitán Petr Šabaka, který zastává funkci tiskového mluvčího a kaplana pluku. Povídal si s dětmi o tom, jaké vlastnosti by voják měl mít, jak probíhá jeho výcvik, vzdělávání a začlenění do Armády ČR. Ukázal dětem i vystavenou techniku jako je Tatra 815, speciální vozidlo pro radiační a chemický průzkum IVECO S LOV nebo vojenská sanitka LRD ZDRAV LDK 5. „Armáda je jako životní pojištění státu, nemusíme ho využít, ale vyplatí se ho mít,“ zdůraznil kaplan.
Novinkou pro děti byl hermeticky uzavíratelný protichemický oblek TRELLCHEM, který využívají profesionální chemici při cvičeních a filtrační ochranný oděv FOP 96, který si mohly děti vyzkoušet včetně protichemické masky. Zároveň je vojáci seznámili s použitím různých druhů spektrofotometrů jako např. Ramanův spektrofotometr, který využívají k detekci radiace, bojových a v současné době i biologických látek. „Jsme rádi, že žáky zajímala naše práce a s nadšením si vyzkoušeli ochranný oblek i masky,“ sdělil dětem i učitelům npor. Martin Gratias.
Jak správně naložit zraněného do nosítek
To a jiné dovednosti si mohly vyzkoušet děti a studenti z obou škol v rámci ukázek z oblasti první pomoci. Seznámily se s druhy tlakových obvazů včetně izraelských turniketů a s jejich použitím při žilním i tepenném krvácení. Zkusily si resuscitaci zraněného a následně i jeho transport ve vakuové matraci. „Kdo první najde zraněného začne ihned poskytovat první pomoc a organizuje případně činnost dalších přítomných osob, aby nevznikla panika a pacient se dostal včas do lékařské péče,“ řekli dětem čet. Petr Jedlička.
Přípravný ročník Základní školy Špičák je tvořen i dětmi z různých zemí světa. Děti vytvořily velké společné dílo s názvem Svět bez válek pro děti celého světa, na kterém namalovaly sebe i své země, ze kterých pochází včetně vlajek. Za každého z nich zde byla nakreslená holubička.
Autor: Klára Pelcová, odbor komunikace Ministerstva obrany