Jachetní kluby Černá v Pošumaví, Jestřábí, Lískovec, Kovářov a Jenišov hostily Regatu 130 let jachtingu, která je zároveň mistrovstvím České republiky mládeže v pěti lodních třídách – Optimist, Techno 293, ILCA 4, RS Feva a 29er, mistrovstvím ČR pro lodních třídy ILCA 7, Evropa, Finn a Raceboard a Českým pohárem pro třídy iQFoil, Tornado a Flying Dutchman

Za počátek českého jachtingu je považováno založení Českého Yacht Klubu Josefem Rösslerem-Ořovským v roce 1893, od kterého uplynulo letos právě 130 let. Oslav se zúčastnilo přes 400 závodníků a dalších asi 600 rozhodčích, organizátorů, trenérů, rodičů a členů doprovodu. Mezi účastníky byli jak členové českého olympijského reprezentačního týmu, sedmiletí začátečníci, jachtaři i windsurfaři, známé osobnosti českého jachtingu…

Na startu nechyběli závodníci z Českolipska. A jak si vedli? V nejpočetnější lodní třídě Optimist se vítězkou kategorie starších dívek stala celkově devátá Tereza Chlumská z JK Staré Splavy. Smůlu měl náš nejlepší závodník třídy Optimist Jiří Tomeš z JK Česká Lípa, kterého druhá penalta odsunula až na celkové 13. místo.

Na konci července hostil Nový Bor a Svojkov mezinárodní pětidenní závody v orientačním běhu.
Orientační mistři světa v Novém Boru závodili s hobbíky. Startovalo 1600 běžců

Mistrovský titul ve třídě 29er získali Petr Pelnář a Kateřina Šlechtická (Lokomotiva Plzeň/YC LS Brno) před Lukášem Krausem a Ondřejem Baštářem (JK Česká Lípa/Lokomotiva Plzeň) a Barborou Kocanovou a Lukášem Dadákem (Slovensko/YC LS Brno).

Ve třídě Techno 293 zvítězila Alexandra Lojínová, která zároveň získala titul v kategorii dívek, před Jiřím Štěpánkem, mistrem ČR v kategorii chlapců a Annou Bauerovou. Všichni tři závodí za Delfín Jablonec. Kategorii U15 vyhrál František Burda z JK Česká Lípa.

V neděli 3. září se pak měla konat slavnostní plavba všech lodí po lipenské hladině. Bohužel vítr jachtařům tentokrát nepřál, a tak se za naprostého bezvětří vydali slavit na vodu jen někteří.

Početná mezinárodní účast a obrovský počet domácích závodníků znamenaly, že Regata 130 let jachtingu se stala jednou z největších jachtařských akcí za poslední desetiletí.

Eva Skořepová, Český svaz jachtingu