Protože nám dva roky situace neumožnila toto místo navštívit, tak jsme se rozhodli pobyt aktivovat koncem školního roku. V letošním školním roce se zúčastnilo celkem 22 žáků ze sedmé a osmé třídy. Díky obci Skalice, která jako každý rok přispívá nemalou částkou, a rodičům, jsme opět zažili krásný týden plný zážitků.

V pondělí po příjezdu jsme se ubytovali. Po obědě na nás čekal „Erlebnis Team“, neboli týmové dobrodružství pod vedením německé lektorky. Bylo to hlavně o spolupráci, domluvě a důvěře mezi žáky. Potom jsme se šli podívat do městečka Sebnitz a po večeři se děti rozhýbaly při diskotéce.

V úterý jsme zamířili do Drážďan, kde jsme navštívili ZOO. Pak jsme navštívili centrum města Altmarkt, odkud jsme se vydali cestou po PragerStrasse k hlavnímu nádraží, ze kterého jsme se vlakem vrátili zpět do KiEZu.

Památník K. H. Máchy v Doksech.
Tip na výlet: Barokní klenot v Doksech přibližuje rybníky a básníka Máchu

Ve středu dopoledne měla jedna skupina kurz němčiny, po obědě druhá. Děti byly rozděleny podle tříd. Ta třída, která neměla kurz, se mohla vydat do Sebnitz, aby si něco nakoupila, protože ve čtvrtek byl v Německu svátek a všechny obchody byly zavřené. Odpoledne po kurzu jsme vytvořili sedm skupin a ty si vyzkoušely znalosti formou GPS. Kapitáni byli seznámení, jak se pracuje s GPS a vedli svou skupinu cestou necestou k cíli. Po večeři následoval zábavný večer, ve kterém si děti mohly zahrát stolní tenis, stolní fotbal, hokej a jiné další hry.

Ve čtvrtek jsme se vydali do Erlebnisbad Mariba – vodního světa. Tady jsme strávili necelých pět hodin, a i když to byl dlouhý čas, tak jsme odtud děti nemohli skoro dostat ven. Po příjezdu následovala Sebnitz – Rallye, kdy měli žáci hledat podle zadání určitá místa v městečku a odpovídat na otázky, které s místy souvisely. Šikovnost a důvtip zvítězily a vše bylo nalezeno. Po večeři jsme měli turnaj v kuželkách.

A už zde byl pátek. Snídaně, úklid, vyhodnocení celého pobytu, předání drobných odměn a odjezd domů. Týden, ve kterém jsme nachodili neuvěřitelných skoro 60000 kroků/40 kilometrů, utekl jako voda a nám zůstala spousta nezapomenutelných zážitků.

Krista Šrámková, učitelka německého jazyka