Virtuální stezka „Za železným pokladem“ byla realizována jako jeden z bodů společného projektu českého národního geoparku Ralsko a globálního geoparku UNESCO Muskauer Faltenbogen, který bezprostředně navazuje na polskou chráněnou krajinnou oblast a geopark Łuk Mużakowa.

Stezka, která má čtyři okruhy a celkem 11 zastavení, zavede návštěvníky severočeského regionu v prostoru mezi Doksy, Mimoní a Hamrem na Jezeře na místa, spojená s historickou těžbou železné rudy. Plně využít veškeré informace bude možné po stažení příslušné aplikace prostřednictvím mobilního telefonu, podporujícího tzv. rozšířenou realitu, a při následné návštěvě popisovaných míst. Stezku je však možné projít i bez zmíněného telefonu a k poznání lokalit s historickými příběhy využít naučné tabule s texty a obrázky přímo v terénu.

V Doksech stezka zahrnuje místní zámek a Havířský vrch, v okolí Hradčan pak rybník Držník, rozcestí u Trojzubce a Boreček a v Mimoni náměstí. Zbývajících pět zastavení je u Hamru na Jezeře, z toho dvě na Děvíně, další zastavení jsou na hrázi Hamerského jezera, na Schachtensteinu a u altánu pod Děvínem. Jak mj. zdůraznila i starostka Doks Eva Burešová, nové možnosti pro zájemce o tzv. geoturistiku budou velmi vítaným a atraktivním příspěvkem k rozšíření nabídky aktivit pro tisíce návštěvníků okolí Máchova jezera.

Tvoření questu v okolí Polevska.
Na Polevsku se slavnostně rozloučili s evropským projektem

„ Dokončením této stezky jsme splnili další z bodů společného projektu s německými partnery, při jehož zpracování jsme se inspirovali mimo jiné i jejich bohatými zkušenostmi, zaměřenými na propagaci geoturistiky,“ řekla ředitelka geoparku Ralsko Lenka Mrázová.

„Závěrečné vyhodnocení celého projektu, jehož součástí bylo i získání nových průvodců geoparku, plánujeme na prosinec. Ještě předtím nás ale čeká vyhodnocení dalšího ročníku projektu „Jablka vzpomínek“, věnovaného zachování a rozšíření původních odrůd ovocných stromů, pocházejí cích z území zaniklých obcí v prostoru Ralska. V souvislosti s touto akcí jsme již loni vysázeli prvních třicet stromů u cyklostezky poblíž bývalé Dolní Noviny v severovýchodní části Ralska a o další tři desítky stromů chceme doplnit tuto alej letos v listopadu.“

Marie Čcheidzeová