„Stav některých luk byl celkovým neobhospodařováním v tristním stavu, některé louky zarůstaly náletem a kvůli nesečení byly pokryty výraznou vrstvou stařiny, to se bohužel podepisovalo nejen na vzhledu luk, ale hlavně na druhovém zastoupení a úbytku či dokonce vymizení vzácných květin,“ zmínila Lucie Stránská ze Čmeláka.

Se záchranou luk spolku pomáhají i spolku dobrovolníci. Letos pomohli například dobrovolníci z Jilemnického gymnázia sklidit biomasu na koprníkové louce v Oboře v Lomnici nad Popelkou, po dvou letech Čmelák zapojil do práce i studenty v rámci mezinárodního workcampu organizace INEX. Jedenáct mladých lidí z Turecka, Mexika, Španělska či Belgie pomáhalo na loukách v Mokřadech Jablonné, na mokřadních loukách u Dolního Vítkova či na horských loukách na Ještědu v lokalitě Nový Prales.

Každoročně se do prací na loukách zapojuje i liberecká organizace Advaita. „Advaita nám koncem srpna pomohla se sečením a úklidem trávy z orchidejové louky v Horním Maxově. Advaita je organizace, která pomáhá lidem ohroženým různými závislostmi a právě práce v krásné přírodě Jizerských hor funguje jako jedna z terapií,“ uvedla Jana Bujoková, ředitelka organizace Čmelák.

Lenka Jeníkovská