I proto se druháčci ze základních škol po celé zemi postupně zapojují do Abecedy peněz. Novým programem na výuku finanční gramotnosti prošli i druháci ze ZŠ Partyzánská v České Lípě.

Během zážitkového dopoledne si na různých stanovištích vyzkoušeli život dospělých. „Ve dvojčlenných týmech děti zažily cestu do práce, pobyt v ní, odpolední nákupy i návrat domů. Po celou dobu se jim věnovali odborníci, kteří děti provází a pomáhají jim s jednotlivými situacemi a úkoly,“ popisuje David Hubáček z České spořitelny, která Abecedu peněz připravila.

„Program byl zábavný a hlavně názorný. Věřím, že děti si toho spoustu odnesou,“ komentuje třídní učitel 2. A Jan Filip. „Základy děti určitě potřebují. V matematice sice trénujeme počítání peněz, ale v tomto věku nasávají informace ohromnou rychlostí. Byla by škoda toho takto nevyužít,“ dodává.

Abeceda peněz pro druháčky je pro školy zdarma. Česká spořitelna ji připravila v rámci svých projektů finančního vzdělávání veřejnosti. „Postupujeme krok za krokem,“ popisuje David Hubáček. „Ty nejmenší necháváme hrát na dospělé a pomalu je seznamujeme s penězi. Čtvrťáci si mohou zkusit vybudovat firmu a předvést ji veřejnosti na trzích. Pro teenagery pak máme napínavou detektivní počítačovou hru, v níž se musí vypořádat s různými životními situacemi,“ vyjmenovává David Hubáček.

Letošní novinkou je rozšíření Abecedy peněz o kurzy pro seniory. V nich se učí ovládat chytré mobily a tablety a bezpečně se pohybovat v online prostředí.

Marta Vokurková