Na přání stálých účastníků i dalších zájemců jsme zájezd přesunuli. A opět nastaly komplikace! Druhá vlna nákazy je tu a vláda opět zavádí nouzový stav, což ovlivnilo některé přihlášené. Šest slušných se omluvilo a další k autobusu vůbec nepřišli. Ze čtyřiceti přihlášených nakonec vyrazila skupinka 27 skalních turistů.

První zastavení je v Muzeu českého granátu v Třebenicích, které je umístěno v místním kostelíku. Velice zajímavá expozice z Českého středohoří zaujala nejednoho výletníka. Druhá zastávka je v kostele Nanebevzetí Panny Marie v Mostě. Tady jsme si přišli na své, nejprve jsme zhlédli krátký film o unikátním přesunu celého chrámu po kolejích o 841,1 metrů, přičemž neméně zajímavá je i bohatá historie této stavby. Po obědě jsme vystoupali na vrch Hněvín s krásnou stavbou hradu. Jen nás trochu mrzelo, že byla uzavřena dílna magistra Edwarda Kellyho, který tu byl vězněn, ale krásný výhled z věže byl tou pravou odměnou.

Poslední, nejdelší a nejzajímavější zastavení je v Podkrušnohorském technickém muzeu, které sídlí na bývalém Dole Julius v Kopistech. Velice zajímavý je zde umístěný unikátní parní těžní stroj vyrobený firmou Böhmisch-Mährische Maschinenfabrik Prag roku 1891. Dále jsme viděli  plno krásných strojů (bagry, parní lokomotiva nebo největší a nejtěžší el. lokomotiva, která kdy jezdila v České republice a byla do muzea dodána z povrchového hnědouhelného dolu Vršany).

Konečně i úžasná cesta imitovaným podzemím, kde jsme zažili funkční provoz jak komorového dobývání uhlí, tak modernější stěnování, byla neskutečná! Perfektní výklad nám v muzeu podal velký znalec hornictví a srdcař kraje, kamarád Zdeněk Brázda, který celou prohlídku opravdu umocnil. Večer jsme se plni dojmů vrátili do Stráže pod Ralskem, Mimoně a České Lípy.

Za zmínku stojí ještě jedna akce, na které jsme byli přítomni. V sobotu 26. září oslavila parta nadšenců 25. výročí, kdy převzali do užívání důlní dílo "Chrustenická šachta" v centru Českého krasu a kde se těžila do roku 1965 železná ruda. V rámci oslav připravili kamarádi speciální prohlídku.

Za celodenního sobotního deště jsme byli ukryti v podzemí, kde jsme mimo jiné viděli ukázku ručního vrtání či bagrování foroty, během něhož při imitovaném závalu zasáhla jednotka báňských záchranářů. Ve staré důlní maštali nás překvapili dva silní tažní koně. Po prohlídce dolu jsme se ještě svezli důlním vláčkem a nakonec jsme v bývalé strojovně zhlédli krátké představení o tom, jaký byl "skutečný" příběh svatého Prokopa.

Účastníci zájezdu v Podkrušnohorském technickém muzeu.Zdroj: spolek

Miroslav Janošek