Návštěvníci díky dvěma mostům přes řeku Nisu během pěti minut procestují tři evropské země - Česko, Německo a Polsko. Evropský festival začne v sobotu 27. dubna 2024 v 11 hodin dopoledne a vstup do celého areálu je pro všechny zdarma. Slavnostní zahájení se odehraje na hlavním pódiu ve 12 hodin za melodie Beethovenovy Ódy na radost.

Na organizování akce se podílí tři okolní města: český Hrádek nad Nisou, německá Žitava a polská Bogatyně. Cílem akce je oslavit Den Evropy, který připadá na čtvrtek 9. května a má připomínat myšlenku mírové spolupráce v rámci Evropy, a také dvacetileté výročí vstupu České republiky a Polska do Evropské unie.

Hlavní pódium se nachází na české straně a v pravé poledne zde můžete nasát atmosféru během oficiálního zahájení. Festival odšpuntuje evropská hymna a následné proslovy starostů pořádajících měst. Poté se po zbytek dne budou na hlavní scéně střídat různé hudební a kulturní skupiny ze všech tří zemí.

V 8 hodin večer se pak všichni mohou sejít v přátelském duchu u tradičního ohně tří zemí. Polská strana bude patřit hlavně těm nejmenším. Čekají tam na ně různé interaktivní hry a aktivity, které je zabaví na celý den. Od každého trochu! Vyřádit se mohou na skákacím hradu nebo na překížkové dráze, připravená je také mini diskotéka s kostýmy, stolní hry velikosti XXL či balónková zoo.

Na německé části louky budou vystavená zásahová vozidla policie, pohraniční stráže či dobrovolných hasičů. Hned vedle se můžete zastavit na kávu a něco na zub a položit otázky saským politikům a poslancům Evropského parlamentu v rámci Politického pikniku. Zajistit místo u stolu si můžete předem na tomto odkazu.

Pro všechny, kteří si chtějí tento den navíc zpestřit mimořádným zážitkem, bude připraven ve výšce 60 metrů balon na jeřábu. Díky němu se odvážlivcům naskytne panoramatický výhled na okolní krajinu, tedy města, lesy, jezera a řeky všech tří zemí. Na místo konání se dostanete pěšky i na kole.

Pro automobily jsou určená tři záchytná parkoviště: dvě u Žitavy a jedno na české straně u jezera Kristýna. Z těchto parkovišť bude během celého dne jezdi v patnáctiminutových intervalech vláček Evropský Expres až ke branám festivalu. Kyvadlová veřejná dopravu bude zajištěna také z hlavního nádraží v Žitavě a Kulturního centra v Bogatyni.