„První ročník akce se uskutečnil již v loňském roce, ale kvůli špatné epidemiologické situaci se převážná část programu odehrála v online prostoru. Pevně věříme a doufáme, že letošní ročník budeme moci uspořádat tak, jak bychom si představovali. Beru to jako pokračování nové významné tradice pro naše město i celý region,“ říká starosta města Michal Třešňák.

„Jako v minulém roce i letos je součástí Lustrfestu rozsvícení dalších křišťálových zastávek připravených ve spolupráci se společností Preciosa Lighting. Každá je jiná, originální a odkazuje svou výzdobou na svítidla a um našich sklářů. Jsme jediné město s tímto unikátním prvkem ve městě,“ dodává.

Akce Lustrfest nabídne bohatý celodenní program pro děti i dospělé. Dopolední program se odehraje v dolní části města v okolí vlakového nádraží (cílové stanice turistické Sklářské lokálky Šenovka z České Kamenice). Pro všechny návštěvníky zde bude připravena expozice v netradičním prostoru – nákladním vagonu. Příběh dlouhé tradice výroby svítidel ožije díky vizuálním efektům a skleněným exponátům. Zároveň bude slavnostně otevřena Palmeho sklářská stezka, která nabízí cestu za pokladem od dolního nádraží ke sklářskému muzeu. Připraven bude i doprovodný program.

A řada dalších aktivit a oslav Mezinárodního roku skla se bude odehrávat po celý den v centru města. „Velkým lákadlem se určitě stane mobilní sklářská pícka či prohlídka nedaleké hutě firmy Antares Art, a to v plném provozu! Pro zájemce o místní sklářskou tradici jsou připraveny komentované prohlídky muzea, starého hřbitova či sklářské školy,“ doplňuje starosta Kamenického Šenova Michal Třešňák.

Ve Střední uměleckoprůmyslové škole sklářské budou otevřeny dílny a ateliéry pro veřejnost. Navštívit bude také možné Galerii sklářské školy s historickou sbírkou skla. Malí i velcí návštěvníci se mohou účastnit také workshopů s ukázkou různých technik zpracování skla. Přímo v centru města si zájemci nakoupí či prodají skleněné zboží na „bleším trhu.“ Regionální umělci a výrobci své výrobky vystaví na jarmarku na náměstí.

V přilehlém Dvořáčkově parku nabídne festival unikátní možnost zapojit se a přiložit ruku k dílu při tvorbě společného skleněného objektu. Muzeum zároveň obohatí své expozice o dvě speciální výstavy, první se bude týkat probíhajícího mezinárodního sympozia rytého skla a druhá sklářské historie města. Děti budou moci zhlédnout v zahradě muzea pohádku, uvidí kejklíře a zkusí si tematické soutěže.

Zlatým hřebem celé akce budou v podvečer udílení cen účastníkům sympozia, prezentace designérů svítidel a světelných objektů v kině Hvězda, které se tak promění v galerii místních umělců. Přichystaná jsou hudební vystoupení nebo široká nabídka regionálních specialit včetně místního piva. Festival vyvrcholí světelnou show a rozsvícením Dvořáčkova parku.

Do programu je zapojena řada místních firem a subjektů, které se zabývají činnostmi, souvisejícími se sklem a jeho zpracováním. Lustrfest se koná s podporou Libereckého kraje, Křišťálového údolí, organizace destinačního managementu Lužické a Žitavské hory nebo provozovatele Sklářské lokálky KŽC Doprava, s.r.o.

Více na www.lustrfest.cz.

Klára Machová, vedoucí Kulturního centra Kamenický Šenov