V nedalekém lesíku pak nerudný revizor sbíral houby, někde se zase nechal zahrabat do písku, aby si vyhříval revma. Slavný snímek Dovolená s Andělem se před téměř 70 lety natáčel v Hamru na Jezeře a filmový odkaz je v malebné vesničce na Českolipsku stále živý. Ne náhodou se místní chatová osada jmenuje Anděl.

Pláž a celé okolí jsou nasáklé vzpomínkami na film. Jeho záběry sice evokují k tomu, že celý děj pochází z hamerské pláže. Řada lidí si dodnes nevědomky myslí, že se natáčelo i v chatě Jezerka, která v té době v Hamru stála. Filmový štáb se tehdy ale pouze inspiroval jejím jménem a veškeré interiérové záběry se točily ve fiktivní chatě Jizerka v Jevanech u Prahy.

Dnes už na pláži chatu nenajdete. Skutečná Jezerka byla po objevení uranu stržena. V sousedství jezera vyrostly uranové doly, v roce 1985 muselo být z bezpečnostních důvodů dokonce jezero vypuštěno. Stovky metrů pod jeho dnem se těžil uran. Rekreace tu na nějaký čas skončila. Voda se sem vrátila až v roce 1994, kdy už se uran netěžil.

Premiérově se na Máchově jezeře jel první ze tří závodů České jachtařské ligy.
Česká jachtařská liga na Máchově jezeře

Získat zpět ztracené rekreanty sice nějaký čas trvalo, ale v posledních letech se Hamr může pyšnit stabilní návštěvností kempů, penzionů i pláží. Láká je sem nejen jezero, ale také krásné okolí s pestrou nabídkou na výšlapy do přírody, ať už jsou zříceniny hradů Děvín a Stohánek nebo skalní amfiteátr. Samotné jezero nabízí klidnou dovolenou pro rodiny s dětmi i milovníky sportu. Není tu tak rušno jako u Máchova jezera, vítáni jsou i psi, kteří mají pobyt zdarma a také vlastní pláž. Obec investovala v posledních letech do oblasti u jezera miliony korun a pláži vrátila podobu z 50. let.

Na Dovolenou s Andělem tu zkrátka pořád vzpomínají. Film v kinech vidělo přes 5 milionů diváků a dodnes jej během roku několikrát reprízují televize.

Veronika Nováková