Zanedlouho to bude 70 let, co měla premiéru pohádka Pyšná princezna. Dodnes je tato legendární pohádka nejnavštěvovanějším filmem v českých kinech. Vznikala na mnoha krásných místech naší země, včetně Českolipska. Přestože se přírodní památka Panská skála u Kamenického Šenova ve snímku vlastně jen mihne…

Varhany, jak se čedičovému útvaru lidové říká, si ale zahrály i v dalších filmech, před deseti lety se tu například natáčel francouzský film o čaroději Merlinovi, ale také v reklamě nebo videoklipech.

Z vrcholu je pěkný výhled na Kamenický Šenov a okolní kopce. Pod skálou je malé jezírko, které vzniklo v jámě po vytěžení horniny a je plněno srážkovou vodou. Na jihovýchodním úpatí Panské skály stojí Mariánský sloup, postavený na památku mladého tovaryše a vdovy, kteří zde umrzli za bouřlivé zimní noci 18. ledna 1739.

Dnes má Panská skála statut národní přírodní památky a je nejnavštěvovanějším geologickým útvarem v Čechách, dobře známým i geologům v zahraničí. Méně známá, ale zato mohutnější skalní stěna z čedičových sloupů je také na nedalekém Zlatém vrchu.

Veronika Nováková, Česká Lípa