Bez plánu a nápadu paní Veroniky Chocholoušové, které se leckdy mohou blížit k onomu šílenství, by se Petr Koukal do Kravař se svou nadací „STK pro chlapy“ nevydal, 46 chlapů z Kravař a okolí by se pro dobrou věc fotit nenechalo, fotografka Jana Ulrichová by je nikdy všechny nepoznala, ani na různých místech zcela bez náhrady nefotila, bezmála stovka lidí by se na vernisáži nepotkala, nezasmála a ani od Petra Koukala nepoučila.

V neposlední řadě partička nadšenců, která pro akci „chlapi chlapům“ maso naložila, v předvečer akce vyudila a samo sebou sud narazila, by se běžně od hromady lidí dobrovolně chválit nenechala. A konečně v mnoha domácnostech by tátova či dědova fotka, po tom co dobročinně pomáhala, prostě nevisela.

Komu tedy má fotograf za nadělení atmosféry a nadšených spokojených tváří z pátečního večera děkovat? Nebudu děkovat, nýbrž popřeji všem radním a zastupitelům napříč republikou, najděte svou „Veroniku“ a mějte šťastnou ruku při hledání akcí, které dávají smysl. Je to radost.

Listopad je měsícem boje proti rakovině varlat a prostaty a aktivně se do této kampaně zapojila i obec Kravaře. Minulý týden proběhla vernisáž charitativní výstavy Chlapi chlapcům. Čtyřicet šest mužů z Kravař a přilehlého okolí ve věku 2 až 90 let se nechalo vyfotografovat při činnosti, která je jim blízká. Díky tomu vznikl stejný počet unikátních portrétů pod taktovkou fotografky Jany Daškové Ulrichové. Výtěžek z prodeje fotografií poputuje na léčbu rakoviny prostaty a varlat u mužů a podpoří tak Obecně prospěšnou společnost Dialog Jessenius, bez která převzala správu nadace od Petra Koukala - STK pro chlapy.

Robert Lůžek, Kravaře v Čechách