V Hrádku nad Nisou proběhl již IV. ročník jedné z osvětových akcí Krajského ředitelství policie Libereckého kraje Studentská střela. Tato aktivita je zaměřená na seznámení se s prací Policie ČR a možným náborem nových zájemců o práci u Policie ČR a je určena především studentům z maturitních ročníků spřátelených škol, které mají zaměření na bezpečnostně právní problematiku. 

Tento ročník byl nový oproti předchozím v tom, že se jej zúčastnily tři další školy, které mají bezpečnostně právní obory. 

IV. ročníku soutěže "Studentská střela" se zúčastnily školy:

Střední škola Kateřinky – Liberec
Stření lesnická škola a střední odborná škola Šluknov T.G. Masaryka
Euroškola Česká Lípa
Střední škola Semily
Střední škola řemesel a služeb Jablonec nad Nisou
​Vyšší odborná škola SPŠ a SOŠ Varnsdorf

Soutěž probíhala ve dvou disciplínách, střelba s krátké a dlouhé zbraně. 

Celodenní aktivitu zahájil náměstek krajského ředitele pro vnější službu Pavel Bartoš, který popřál všem soutěžícím hodně úspěchů v soutěži a zároveň zdůraznil, že střelba je jednou ze základních činností Policie ČR. Zároveň zmínil, že Krajské ředitelství policie LIbereckého kraje realizuje pro studenty i mnoho dalších aktivit v podobě řízených praxí napříč jednotlivými službami Policie ČR, ale také náborové kempy, kde si mohou studenti pod dohledem lektorů vyzkoušet svou fyzickou i psychickou připravenost. 

Česko zpívá koledy v Novém Boru.
Společně v jeden čas! Připojte se k akci Česko zpívá koledy i na Českolipsku

„Jednu čtvrtinu z nově přijatých policistů tvoří právě uchazeči z bezpečnostně-právních oborů ze středních škol. Soutěž Studentská střela jim dává možnost nahlédnout do zákulisí policejní profese a zastřílet si," doplnil Pavel Bartoš.

„Určitě to má smysl. Tím je motivujeme a věříme, že je šance získat co nejvíce lidí. Cílem je motivovat studenty k náboru. Jsou tu školy, které mají v rámci výuky střeleckou přípravu i školy, které ji nemají. Proto je před soutěží pro studenty připravena instruktáž, aby věděli, jak se zbraní mají manipulovat a zkusí si střelbu pod vedením instruktora,“ řekla vedoucí odboru služby pro zbraně a bezpečnostní materiál Dagmar Fialová. 

Od začátku roku k 1. říjnu jsme přijali celkem 225 žádostí od nových uchazečů, avšak přijali jsme jich nakonec jenom 62, protože asi 40 procent byla úspěšnost uchazečů na psychotestech a další třeba nezvládli fyzické testy. "Celkem od začátku letošního roku k policii nastoupilo 79 uchazečů, z toho 62 je úplně nových a 18 jich přišlo z jiných krajů,“ vysvětlil koordinátor Jan Machálek z personálního odboru. Fyzické testy mohou uchazeči opakovat vícekrát po sobě. Psychotesty mohou opakovat jednou za dva roky. Někteří ale skončí na zdravotní prohlídce, která následuje po fyzických a psychických testech. Od začátku roku odešlo celkem 88 policistů, z toho 34 jich odešlo do jiných krajů.

Sklářská škola v Novém Boru pořádala na konci září svou tradiční Skleněnou noc.
OBRAZEM: Skleněná noc v Novém Boru objektivem Petra Germaniče

Po splnění základní odborné přípravy a následně i určité praxe se mohou uchazeči vydat na dráhu dopravního policisty, psovoda, služební hypologie, či kriminalistického technika, kriminalisty či mnoha jiných zajímavých složek.

„Naši studenti, kteří absolvují čtyřletý maturitní obor Požární ochrana, pokračují po úspěšném složení maturitní zkoušky  v nástavbovém studiu, respektive ve studiu na vysokých školách bezpečnostního zaměření. Obor je zaměřen převážně na problematiku požární ochrany a zdravotní přípravy, odcházejí potom k profesionálním jednotkám HZS či Policii ČR," uvedl pedagog Střední školy Semily Lubomír Kiša.  

I při letošním ročníku se ukázalo, že studenti jdou do soutěže s plným nasazením a s cílem získat pro svou školu tu nejcennější trofej - putovní pohár. 

A jak tentokrát střelecká soutěž dopadla? 

I. místo obhájila stejně jako v loňském roce Euroškola Česká Lípa
II. místo Střední škola Semily 
III. místo Střední škola Kateřinky - Liberec

Za přítomnosti vedoucí Odboru služby pro zbraně a bezpečnostní materiál Dagmar Fialové byli vyhlášeni nejlepší střelec a střelkyně soutěže. 

Pro superjachtu vytvořila Preciosa Lighting obří světelnou instalaci inspirovanou ptačími pírky.
Skláři ze Šenova vytvořili svítidlo, které se vine šesti patry luxusní jachty

Nejlepší střelkyní se stala studentka Střední školy Kateřinky a nejlepší střelecké výkony předvedl student  Euroškoly.

Výcvikové středisko vytvořil z areálu staré fabriky instruktor Richard Janko. „Vytvořil jsem ho tak, jak jsem to viděl v zahraničí – byl jsem v Kosovu, Albánii, v různých státech," uvedl. Výcvikové středisko v Hrádku je uzavřené, dá se v něm cvičit taktika, dále se zde nachází tělocvična, střelnice. „Je tu všechno pohromadě, snažíme se, aby ty služby byly komplexní. Jsou tu i auta, vězeňský autobus,“ vyjmenoval Janko. S ním spolupracuje mimo jiné vězeňská služba i Policie ČR. Do Hrádku jezdí trénovat i zahraniční složky v rámci příhraniční spolupráce.  

Zdroj: Youtube

Vladimíra Šrýtrová, koordinátorka prevence KŘP Libereckého kraje