Prestižní oborová soutěž Dřevěná stavba roku 2022 má své vítěze. Oceněno bylo celkem devět soutěžních děl v šesti soutěžních kategoriích. Do ročníku 2022 bylo přihlášeno 73 soutěžních děl, napříč soutěžními kategoriemi. Slavnostní vyhlášení soutěže Dřevěná stavba roku 2022 se konalo 28. dubna v Praze.

V kategorii Velké dřevěné konstrukce – realizace se vítězem stala turistická lávka přes Stožecké sedlo na Šébru, která se otevřela loni v říjnu. Stavba získala nejvíce hlasů jak od poroty tak od veřejnosti. Turistům lávka usnadňuje cestu mezi Ústeckým a Libereckým krajem. Most ze dřeva a kovu je dlouhý 67 metrů a široký přes tři metry. Investorem byl Ústecký kraj a vyrostl zde na žluté turistické stezce, po letech snah starostů z Dobrovolného svazku obcí Tolštejn. Liberecký kraj zde připravuje stavbu stezky k Nové Huti a brzy už se tak propojí celá Lužickohorská magistrála.

Do soutěže se mohli hlásit architekti, realizátoři i projektanti dřevěných staveb, dřevěných rodinných domů, dětských hřišť, rozhleden či dřevěných interiérů z celé České republiky. Nadace dřevo pro život, která prestižní soutěž pořádá od roku 2010, má za cíl skrze Dřevěnou stavbu roku představit dřevo, jeho variabilitu i nejrůznější formy jeho využití.

Kompletní výsledky soutěže najdete na www.drevoprozivot.cz.

Martina Vokrouhlíková