Podat návrh může kdokoli – jednotlivci, rodiny, sdružení, firmy, školy i obce. Dvanáct nejzajímavějších finalistů, kteří vzejdou z výběru poroty, bude soutěžit o titul Strom roku v letním online hlasování. Nejpopulárnější strom navíc postoupí do celoevropského kola. To má za sebou loňský Strom roku Jabloň u Lidmanů.

V možná nejpopulárnější české anketě věnované životnímu prostředí se za dvacetiletou historii sešlo již 1 531 stromových přihlášek. „I když anketu Strom roku může vyhrát jen jeden strom, pro mě jsou vítězi všechny přihlášené. To, že jsou nominovány do ankety, totiž znamená, že je někdo má rád, zajímá se a pečuje o ně,“ nabádá Silvie Zeinerová Sanža z pořadatelské Nadace Partnerství.

Pro nominaci stromu do soutěže je potřeba znát několik základních údajů. Vedle příběhu stromu je nutné znát i jeho druh, lokalitu, kde roste, přibližné stáří a obvod kmene ve výšce 130 cm. Šance přihlášky významně zvýší také fotografie ze současnosti i minulosti nebo spolupráce na sběru hlasů s dalšími lidmi a organizacemi. Jednoduchým formulářem provede web www.stromroku.cz.

Jaro na Českolipsku objektivem našich čtenářů.
OBREZEM: Jarní zahrady na Českolipsku objektivem našich čtenářů

Finálová dvanáctka vstoupí do letního online hlasování, které bude opět zpoplatněné. Vybrané finance rozdělí Nadace Partnerství zpět mezi finalisty ve formě grantu na výsadbu nebo ošetření stromů. Příběhy starých a vzácných stromů tak pomohou začít psát příběhy nových stromů.
„Těším se na fascinující příběhy stromů ze všech koutů České republiky. Ve společné kampani Nadace Partnerství a Nadace Tipsport na výsadbu stromů máme heslo Jeden Čech, jeden strom. Stromu roku proto přeji 10 milionů nominací,“ vyzývá porotkyně soutěže Lucia Štefánková z Nadace Tipsport, generální partner iniciativy. 

Do Libereckého kraje putovalo vítězství v této anketě už třikrát. Poprvé v roce 2009, kdy zvítězila Kotelská lípa. Dnes už více než 960 let starý strom v osadě Kotel u Osečné se v novodobé historii stal symbolem odporu místních obyvatel proti plánům těžit v Podještědí uran.

V roce 2013 anketu ovládl Dub ochránce z Višňové na Liberecku. Při povodni v roce 2010 zachránil domy i dva lidské životy, když svým kmenem zastavil naplavený materiál valící se na vesnici. Zatím posledním vítězem z Libereckého kraje se stala Tatobitská tisíciletá lípa v roce 2015, která skončila druhá v anketě Evropský strom roku.

David Kopecký, Nadace Partnerství