V sobotu 15. a v neděli 16. října se uskuteční oslava 150 let trati Benešov nad Ploučnicí – Česká Lípa a Den otevřených dveří v depu lokomotiv v České Lípě. Depo bude pro veřejnost po oba dva dny otevřené od 9 do 17 hodin. Každou půl hodinu od 9:15 do 16:45 bude zajištěna kyvadlová doprava z českolipského hlavního nádraží do depa.

V samotném depu čeká železniční nadšence přehlídka historických vozidel, a to parní, motorové i elektrické trakce. Návštěvníci si budou moci prohlédnout modelovou železnici nebo muzeum železniční zabezpečovací techniky. Železniční fandové si určitě nenechají ujít promítání dokumentu „Albatros 498.112 vyvstává z popela“.

Hlavní roli během celého víkendu ale sehrají Čtyřkolák, Kafemlejnek, Hurvínek a Singrovka. Tyto parní lokomotivy a motorové vozy totiž vyjedou během víkendu hned na několik nostalgických jízd.

Nostalgické jízdy v sobotu 15. října:

zvláštní vlak Kořenov – Česká Lípa s motorovým vozem řady 820 Singrovka
zvláštní parní vlak Turnov – Česká Lípa s parní lokomotivou 310.0134 Kafemlejnek
zvláštní parní vlaky z České Lípy do Doks, Mimoně a Nového Boru a zpět s parní lokomotivou 434.2186 Čtyřkolák
zvláštní historické vlaky po trianglu Česká Lípa – Výhybna Žizníkov – Srní – Česká Lípa s parní lokomotivou 310.0134 Kafemlejnek a motorovým vozem M 131.1130 Hurvínek

V úterý 4. října pokračoval 21. ročník MHF Lípa Musica v Novém Boru. Místní Městské divadlo hostilo světově proslulý soubor Philharmonix.
FOTO: Soubor Philharmonix nadchl vyprodané novoborské divadlo

Nostalgické jízdy v neděli 16. října:

zvláštní parní vlak Česká Lípa – Děčín a zpět s parní lokomotivou 434.2186 Čtyřkolák
zvláštní parní vlak Česká Lípa – Benešov nad Ploučnicí a zpět s parní lokomotivou 310.0134 Kafemlejnek
zvláštní parní vlak Česká Lípa – Turnov s parní lokomotivou 310.0134 Kafemlejnek
zvláštní vlak Česká Lípa – Kořenov s motorovým vozem řady 820 Singrovka

Návštěvníky akce čeká i rozmanitý doprovodný program. O ten se postará například výstava historických velocipedů a motocyklů ze sbírek Minimuzea Achilles, ukázka obrazů z výstavy Železniční akvarely MatysArt, chybět nebude ani dětský kolotoč nebo střelnice. Na sobotu je nachystána i kreativní dětská dílnička a uskuteční se i několik vystoupení, a to jak hudebních tak tanečních.

Další informace o akci včetně jízdních řádů a cen jízdného jsou na portálu Vlakem na výlet nebo na stránkách www.cdnostalgie.cz.

Lukáš Kubát, mluvčí ČD