Závod pořádal Jachtklub Kovářov a na start se postavilo deset posádek včetně legendy českého jachtingu, pětinásobného účastníka olympijských her ve třídě Finn Michaela Maiera (JK Staré Splavy). Ten si společně s Jakubem Václavíkem (JK Česká Lípa), rodákem ze Zákup, dojel pro suverénní vítězství a titul mistrů republiky. Stříbro vybojovala posádka Tomáš Kramář (JK Česká Lípa) a Zbyněk Zanker (JK Staré Splavy) a bronz posádka Václav Cintl ml. a Josef Babický (oba JK Česká Lípa).

Víkend byl poznamenán slabým větrem, a tak se odjely jen dvě rozjížďky. V pondělí přišel pořádný vítr, který umožnil odjet další tři rozjížďky. Zapříčinil také jeden zlomený stěžeň a bylo štěstí, že závod včas skončil, protože odpoledne síla větru přesáhla hranici, kdy je ještě možné závodit.

Od čtvrtka 16. června začalo Mistrovství 17. distriktu, na kterém startovalo 21 posádek z Německa, Rakouska, Maďarska a Česka. Slavnostní zahájení závodu proběhlo přesně v poledne a ujal se ho ředitel závodu a majitel Jachtklubu Kovářov Miloš Láznička, bývalý reprezentant z dob, kdy třída Star ještě patřila do programu olympijských her.

Odpoledne se odjela pouze jedna rozjížďka ve větru v nárazech dosahujících až 11 m/s. Vzhledem k vývoji silných bouřek v okolí se rozhodčí rozhodli další start odložit a nařídili návrat na břeh. Pátek patřil letnímu bezvětrnému počasí, takže další tři rozjížďky se odjely až v sobotu za větru 3–6 m/s. V neděli se rozfoukalo až po poledni a za větru 4–5 m/s, v nárazech až 8 m/s závodníci odjeli poslední rozjížďku.

Zcela suverénní výkon přinesl vítězství posádce Michael Maier a Jakub Václavík (JK Staré Splavy/JK Česká Lípa. Druzí skončili bratři Marten a Peter Gerebenovi z Maďarska a třetí Rakušané Franz Kloiber a Michael Müller.

Mistrovství bylo skvěle připraveno, za což patří poděkování zejména pořadatelskému klubu, rozhodčím, týmu Jiřího Kubeše za skvělý catering, a hlavním partnerům, kterými byli: Česká podnikatelská pojišťovna, Stavebniny Dek a pivovar Budvar. Získat pořadatelství a zorganizovat takto významnou akci není vůbec jednoduché, ale čeští Staristé se tohoto úkolu zhostili výborně.

Eva Skořepová, Český svaz jachtingu