Jak daleko může šikana na základní škole zajít? To ukazuje nový koprodukční slovinsko-česko-italsko-srbský snímek Vzor již uvedený na mezinárodních filmových festivalech v německém Cottbusu a na Tallinn Black Nights. Do českých kin ho 6. června uvede společnost Continental Film, která zároveň chystá projekce pro školy.

Ještě než vstoupí Vzor do distribuce, uvidí ho první tuzemští diváci na Zlín Film Festivalu, kde ho osobně uvedou režisér Nejc Gazvoda a hlavní dětský herecký představitel France Mandić. Za citlivou kamerou napínavého dramatu ze školního prostředí stojí český kameraman Jan Šuster (Jan Palach, Zkáza Dejvického divadla) a celá obrazová postprodukce vznikla v pražském studiu UPP.

Detailní sonda do nesnází dospívání, kdy o světě mladých často rozhodují autority na hony vzdálené dnešní generaci teenagerů, nás zavede do menšího slovinského města Novo Město, odkud režisér žijící v Lublani pochází. Svůj film Vzor dokonce natáčel přímo na základní škole, kterou sám navštěvoval.

Hasiči a policisté zavítali za dětmi do českolipské MŠ Zhořelecká.
FOTO: Hasiči a policisté zavítali za dětmi do českolipské MŠ Zhořelecká

„Téma jsem si nevybral jen kvůli šikaně. Myslím, že všichni víme, že šikanovat se nemá. Chtěl jsem vyprávět příběh nejen o násilí, ale i o útoku na lidskou důstojnost. Šikana ve škole je skvělým odrazovým můstkem pro natočení filmu o osamělém chlapci, který zoufale hledá lásku a mužský vzor. Odtud také název filmu,“ říká režisér a talentovaný prozaik a dramatik Nejc Gazvoda.

Z filmu Vzor.Z filmu Vzor.Zdroj: Silvie Michajlova/Film KolektivDevětatřicetiletý tvůrce svým v pořadí třetím filmem reaguje na situaci, kdy se s covidem a rozmachem kyberšikany naplnily ordinace dětských psychiatrů, což se podle něj dodnes nelepší. „Ve Slovinsku byl právě zaveden nový systém varování před střelci ve školách, protože přibyla spousta výhružek a hrozeb. Téměř neuplyne týden, aby se v některé ze škol nestal nějaký násilný incident,“ říká režisér Gazvoda.

Hlavní hrdina filmu Vzor vezme situaci se šikanou do vlastních rukou. Oporou mu je záhadný soused, který se v bezvýchodné situaci stane jeho vzorem, zatímco jeho matka, školní psycholožka, má po rozvodu svých problémů dost a ředitelka školy se snaží situaci tzv. zamést pod koberec.

Koprodukční snímek vznikl na české straně ve společnosti Evolution Films, producenty byli Ondřej Zima a Silvie Michajlova. Mezi producenty dále jsou Perfo Production (Slovinsko), La Sarraz Pictures (Itálie) a Biberche (Srbsko). Vznik filmu podpořili: Slovinské filmové centrum, Státní fond kinematografie, Ministerstvo kultury v Itálii, Filmové centrum Srbsko a Ministerstvo kultury v Srbsku.

Martina Reková