„Když vidím, co se ve společnosti, děje, nemůžu zůstat sedět se založenýma rukama a čekat, až se to všechno projeví naplno. Máme mnoho konfliktů ve společnosti, zničenou ekologii planety, inflační dopady ohrozí spoustu domácností, a to vše se ještě prohloubí klimatickou krizí, pokud včas nepodnikneme potřebné změny. První krok je informovat všechny lidi o tom, co se děje s klimatem, protože mnoho lidí ještě potřebné informace nemá. A také informovat o možném východisku,“ popisuje Julie Dudová ze Zahrádek u České Lípy, která se ve volném čase věnuje překladu textů v rámci projektu Tvořivá společnost. Je maminkou tří dětí a přeje si, aby žili v krásném světě plném lásky, pochopení a přátelství.

Projekt funguje pomocí samoorganizace a není výjimkou, že se na mezinárodním hovoru sejde i 1000 dobrovolníků současně ze všech koutů světa. Mají společný cíl, a tím je dát na první místo ve společnosti život každého člověka. V souladu s tímto cílem by pak měla společnost nastavit své další fungování.

Pod obaly žvýkaček i čokolád se dalo najít barevné překvapení.
RETRO: Pod obaly žvýkaček i čokolád se dalo najít barevné překvapení

„Ono se to jeví jako samozřejmé, že je život člověka na prvním místě. Ale teď to tak opravdu není. Podívejte se, kolik lidí je nemocných ze stresu nebo nemá čas na svoji rodinu. Nakolik jsme si zničili přírodu, otrávili vodu i úrodu. Kolik lidí umírá hlady, žízní, ve válkách nebo zimou. To všechno je důsledek toho, že finance jsou mnohem důležitější než kvalita života člověka. Peníze už dávno nejsou nástroj, ony naplno určují náš život,“ vysvětluje svůj pohled Marie Bíglová z Mimoně.

Potřebné kroky ke změně byly rozebrány v průběhu 11tihodinového fóra. O svoje pochopení se podělil také Ota Koštejn, který se k práci na projektu pravidelně zapojuje i se svojí manželkou: „Ať lidé přestanou nadávat na politiky, hledat viníky a raději přidají pomocnou ruku. Prostě když sám nic neměníš, nestěžuj si. A když sám začneš měnit, změna může být geniálně jednoduchá.“ Fórum je ke zhlédnutí na stránkách projektu Tvořivá společnost. Odkaz zde: https://creativesociety.com/cs/global-crisis-we-are-people-we-want-to-live.

Veronika Leštáchová