Zručný autor historických detektivek Vlastimil Vondruška nedávno u Nakladatelství Moba Brno přišel se 30. dobovou krimi s královským prokurátorem Oldřichem z Chlumu. Jeho hrdina se totiž „narodil“ před třiceti lety.

Vlastimil Vondruška: Anděl Smrti.Zdroj: Moba Brno„V roce 1992 vyšel jeho první brožovaný sešit Osudný turnaj. Tehdy to byl Jíra z Chlumu, rytířské jméno Oldřich dostal deset let nato, před dvaceti lety. To brněnská Moba vydala první knihu s tímto hrdinou jako Dýka s hadem. Letos má královský prokurátor i správce Bezdězu třicátiny, tedy vychází třicátý román, kde řeší zločiny z časů Přemysla II. Otakara. Dal jsem mu jméno Anděl smrti,“ představuje jubilejní historickou krimi sám Vondruška.

Čím je třicátý román Anděl smrti výjimečný líčí sám Vlastimil Vondruška: „Tentokrát zavedu čtenáře do klasických míst, na Bezděz a do jeho okolí. Rokliny s pískovcovými věžemi, hluboké pusté lesy, tajemná zákoutí přímo vybízejí, aby se tu udál příběh až mysteriózní. Proto se tu objevuje anděl smrti. Zjevení to není nové, hovořilo se o něm už při upálení sekty kacířů. A teď najednou mizí lidé, někteří i umírají násilnou smrtí. Většinou se jedná o potomky těch, co za upálením sekty stáli. Jenže kacíři tehdy zemřeli všichni, o to je vše ještě záhadnější. Snad bude pro čtenáře zajímavé i prostředí, protože aktéry příběhu jsou především bezdězští manové.“

Nedamovská alej - Dubá, Českolipsko.
FOTO: Nedamov, Holany či Zahrádky. Začalo hlasování o nejhezčí alej roku

S knihou vychází i ročenka Jablko nepadlo daleko od stromu. Proč? „Je to jen útlá brožura, v níž s Mobou hodnotíme léta spolupráce. Je tu celý přehled vydaných románů s Oldřichem z Chlumu, přehled titulů, které jsem v Mobě vydal. Má ale i příběh, podle něhož se jmenuje. Čtenáře vede do Mělníka a po vzoru Járy Cimrmana, co psal Hamleta bez Hamleta, je to Oldřich bez Oldřicha. Abych byl přesný, je to příběh bez starého Oldřicha z Chlumu, zato s Oldřichem, jeho synem. Ale tím spíš čtenáře pobaví. Neboť je to svým způsobem dárek, k dostání bude jen u nakladatele, také ho lze získat prostřednictvím mého e-shopu,“ dodává Vlastimil Vondruška, spisovatel i historik.

Ten bude ve čtvrtek 8. prosince hostem talkshow v Rytířském sále na zámku v Doksech. Úspěšný autor tu bude vyprávět o tom, co vlastně víme o životě středověkých lidí, co nám prameny mohou říci a co se už zjistit nedá a proč jsou učebnice dějepisu nuda. Vlastimil Vondruška na příkladech z historických románů rozebere některé zažité omyly, například ten, že naši předkové byli až přehnaně cudní a ženy poslušné… Zavede posluchače rovněž do zákulisí literární tvorby, určitě je pobaví zážitky, které má s různými čtenáři, ale také ze spolupráce s filmem. Hledání vlastních kořenů není vždycky snadné a zvláště dnes to má svůj nezastupitelný smysl. I o tom bude řeč. K dostání tu bude i další žhavá novinka - první díl čtyřdílné Lucemburské epopeje zachycující období vlády císaře Karla IV., která vyšla koncem listopadu. Akce začíná v 18 hodin.

Radek Strnad