Angličané říkají čaj o páté, ale Češi dokáží po obědě vyrazit mnohem dřív. Nejsou totiž zatíženi plným žaludkem nedělního brunche, který je však občas výtečné vyzkoušet. Dovolit si dlouhé ranní lenošení a pak vyrazit do cukrárny na pozdní snídani.

Ale kam vyrazit? Tradice cukráren je v Českých zemích opravdu velká. Jména jako Šlágr, Slavie nebo Kavárna Myšák inspirují nejen hokejová a fotbalová Derby. Najdete tu i řadu umělců a ochotníků, kteří “šprtají” své texty nazpaměť a črtají do své skicy. Jen v České Lípě napočítáte hezkou řádku takových podniků. A rozhodně je potřebujeme. Tak jako Tomáše Garrigua Masaryka a Cukrárnu u Madony na stejnojmenném náměstí v České Lípě. Nebo Kavárnu Reunion v ulici Paní Zdislavy. Obě mají skvělé hodnocení věrných i příležitostných návštěvníků.

Tradice naší země a republiky stojí na hodnotách, které přečkají staletí. Patří k nim umění, textilní a strojírenský průmysl, v předrepublikových dobách reprezentovaný větou "šikovné české ručičky”, ale i dobré jídlo a zlatavý mok. Přidáme-li výbornou kávu, případně čaj o páté doplníme nějakou tou taneční kreací české polky nebo valčíku, nemáme se čeho obávat ani v době krize.

Sbírka retro hodin a hodinek.
RETRO: Tik tak. Podívejte se, čím jsme dříve odměřovali čas

Pokud jde o cukrovinky a řetězce. Za hluboké totality s nimi umělci kouzlili pod hlavičkou výrobního závodu Čokoládovny. Ten po Sametové revoluci přeběhl do 2 drah atletického pelotonu značek, Opavia LU a Nestlé Česko. Nestlé dalo díky zefektivňování u výrobních závodů, mezi které patřila Diana, Zora nebo Deli, prostor vzniku právě malým cukrárnám, kde jejich cukrárenští majitelé mohli začít kouzlit a vytvářet čokoládová umělecká díla.

Dali tak prostor pro růst svého dalšího oboru, obchodu s kávou. Jestli se tak skutečně stalo a spotřebováváme jako národ více kávy, vědí oni sami. A Opavia? Nezapomenutelné Polomáčené nebo sušenky z Tater jsou stále obsahem batůžku každého cestovatele a výletníka. A jsme za to rádi. Tak boty nazout a vzhůru do kopce. Je tu víkend.

Lenka Fučíková