V pátek 16. září se na festivalové podium vrací nonkonformní varhanice, zpěvačka a skladatelka Katta, která rozezní varhany v českolipské bazilice Všech svatých i svůj originální mobilní nástroj. Její dvojrecitál bude současně benefičním koncertem ve prospěch Nadačního fondu Ozvěna.

V sobotu nabídne festival výlet do nové lokality – malebného Kryštofova Údolí pod Ještědem, kde v místním dřevěném kostele vystoupí poprvé Severáček – liberecký dětský sbor ZUŠ pod vedeném Silvie Langrové. Duchovní program nabídne průřez od barokních kantát, přes romantické skvosty až k soudobé tvorbě a spirituálům. Na oba koncerty jsou ještě k dispozici poslední vstupenky.

Novinkou pro říjnový program festivalu je zařazení exkluzivní předpremiéry nového filmu Il Boemo, která se uskuteční 12. října v České Lípě. Tento výpravný historický film, který představuje českého skladatele 18. století Josefa Myslivečka, je aktuálně nominován do boje na Oscara. Snímek bude mít světovou premiéru v hlavní soutěži filmového festivalu v San Sebastianu, který začíná 16. září. Do českých kin film poté vstoupí 20. října.

Zpívání z balkónu českolipské radnice 2022.
FOTO: Českolipská radnice byla pod palbou songů Martinové, Březinové i Haricha

Nepřehlédnutelná osobnost české hudební scény, jež se originálně pohybuje nejen na poli klasické hudby, ale ráda autorsky její hranice překračuje nejen svojí varhanní hrou, ale i zemitým zpěvem, Katta se po dvou letech vrací na Lípu Musicu a návštěvníkům nabídne duchovní hudební pouť od Bacha, ke Glassovi, Pärtovi až k vlastním originálním skladbám. Večer nabídne unikátní varhanní dvojrecitál, dialog varhanního nástroje baziliky Všech svatých v kontrastu s moderními bílými varhanami, jež vznikly speciálně pro Kattu a které překvapí svou nadčasovou zvukovou moderností.

Výtěžek koncertu, který se v pátek 16. září uskuteční v českolipské bazilice Všech svatých bude věnován na podporu dětí, mladistvých a jejich rodin, kteří se potýkají se sluchovým znevýhodněním a které podporuje Nadační fond Ozvěna. Koncert se koná v rámci projektu Vox Organi, hlas varhan na magických místech, který je spolufinancován Státním fondem kultury Ministerstva kultury ČR.

V sobotu 17. září se festival poprvé představí v kostele sv. Kryštofa v Kryštofově Údolí a na festivalovém podiu po letech opět přivítá sborovou chloubu Libereckého kraje – Severáček, liberecký dětský sbor ZUŠ Liberec. Krásné dětské hlasy, vysoká umělecká úroveň a především úsměv a radost ze zpěvu. Tím vším už více než šedesát let obdarovává své posluchače doma i za hranicemi tento výjimečný sbor, který od svého založení představuje velkou a výjimečnou „sborovou rodinu“ více jak dvou stovek mladých zpěváků, jež své mimořádné kvality prokázala mnohými vítězstvími v domácích i zahraničních soutěžích a nadšené ovace publika sklidila už na třech kontinentech světa.

Ilustrační snímek.
Ke správné nedělí patří ranní lenošení i návštěva cukrárny

Svou premiéru však zažije na Lípě Musice, poprvé se totiž sbor představí v malebném klenotu Libereckého kraje, roubeném raně barokním kostele sv. Kryštofa v Kryštofově Údolí. Posílený o bas nadějného Josefa Kovačiče nabídne klasické duchovní skladby od baroka po současnost i ukázku ze světa amerických spirituálů.

„Společně s basistou Josefem Kovačičem jsme připravili program, který otevře skladba soudobého českého skladatele Petra Koronthályho psaná v letošním roce přímo pro Severáček. Na tuto novinku naváže zčásti "klasický" repertoár, v němž představíme skladby českých a francouzských autorů, např. A. Dvořáka, C. Francka a jejich skladby pro sólový hlas a sbor. Půvabnou Ebenovou Truvérskou mší se pak přesuneme do druhé části koncertu, která bude patřit spirituálům a tradicionálům. Některé z nich jsme pro tento koncert zcela nově nastudovali,“ říká Silvie Langrová, sbormistryně Severáčku. 

Zbývající vstupenky na oba koncerty jsou v prodeji ve festivalové pokladně (otevřeno od pondělí do čtvrtka od 14 do 16 hodin) či online na www.lipamusica.cz a v doprodeji budou k dispozici i na místě před koncerty.

Supercela nad Radvancem z 4. července 2022.
Supercela nad Radvancem objektivem Radka Bachtíka

Jako mimořádný bonus zařazuje MHF Lípa Musica uvedení exkluzivní předpremiéry nového filmu Il Boemo, a to ve středu 12. října v českolipském kině Crystal.  Film Il Boemo vypráví o oslnivém úspěchu nejslavnějšího českého skladatele 18. století Josefa Myslivečka (1737–1781), ztvárněného Vojtěchem Dykem. Zachycuje jeho jedinečný talent, úsilí a touhu tvořit.

V tomto velkolepém historickém snímku Petra Václava, se pomocí precizně zpracovaných kostýmů a dobově věrných scén vrátíte do období, kdy Josef Mysliveček žil, komponoval, miloval i strádal. Vzepřel se vůli své rodiny, odmítl život pražského mlynáře a rozhodl se následovat svůj sen. Sen o kariéře operního skladatele v Itálii. Zprvu neznámý skladatel z Čech, získal díky svému nadání, pracovitosti i notné dávce štěstí téměř vše, za čím šel – hvězdnou kariéru, peníze i úspěch u veřejnosti. Dokonce se dokázal stát inspirací i pro samotného Wolfganga Amadea Mozarta.

Il Boemo vstupuje po premiéře na festivalu v San Sebastianu do českých kin 20. 10. 2022. Na MHF Lípa Musica vám nabízíme exkluzivní předpremiéru už 12. 10. 2022 v Kině Crystal v České Lípě! Vstupenky budou k dispozici v předprodeji Kina Crystal.

Lípa Musica