Designová svítidla severočeské společnosti Preciosa Lighting osvětlují nejluxusnější interiéry na celém světě. Čeští milovníci křišťálu však za jeho třpytem cestovat nemusí, na své si přijdou ve vstupních prostorách pražského nákupního centra Palladium.

Cílem bylo vytvořit nevšední světelné instalace, které okouzlí a přivedou v úžas každého přicházejícího návštěvníka. První svítidlo se nachází ve vstupní hale vstupu z náměstí Republiky a skládá se z více než pěti set skleněných trubic, z nichž každá je opatřena vlastním světelným zdrojem. Celá instalace dokonale vyplňuje prostor vstupu a zároveň působí velmi dynamicky, doslova jako vlna světla.

Ilustrační foto.
Únorové zamyšlení: Nejsme už přesyceni informacemi?

Další svítidlo, které Preciosa Lighting vyrobila, se nachází u vstupu ze stanice metra. Opakuje motiv světelné vlny, je však hravější a méně formální. Tato instalace zahrnuje dokonce 700 svítících skleněných trubic. Technické řešení podporuje dynamické vyznění svítidla. Jeho obsluha v nákupním centru může díky speciálnímu vzdálenému řídicímu systému měnit barevné scény a navozovat pomocí světla úplně novou atmosféru a náladu v prostoru. 

Jednotlivé trubice jsou vyrobeny z čirého a matného křišťálu, mají různou délku a jsou zavěšeny na černé kovové desce se zrcadlovým efektem. Světelné instalace se pyšní nejen propracovaným originálním designem, ale také nenápadným praktickým účelem. Preciosa Lighting připravila konstrukční řešení tak, že je do svítidla zapracován tzv. sprinklerový systém neboli automatické hasicí zařízení. Svítidlo z Křišťálového údolí tak kromě jasu a světla přináší celému prostoru také bezpečnostní prvek.

Pavel Orálek, Kamenický Šenov