Podstávkový dům je fenoménem česko-německo-polského trojzemí – krajiny podstávkových domů. Nikde jinde na světě se jich nenajdete tolik pohromadě – jde o jedinečný lidový i architektonický výtvor, který je třeba chránit i pro budoucí generace.

Pro návštěvníky Dne otevřených dveří si majitelé domů přichystali komentované prohlídky interiérů i exteriérů. Zapojili se domy s podstávkami před rekonstrukcí, domy, kde rekonstrukce probíhá, i ty po rekonstrukci. Návštěvníci tak uvidí domy využívané jako chalupy pro individuální rekreaci i trvalé bydlení, jako penzion či společenské středisko. V některých domech si krom prohlídky mohou návštěvníci poslechnout koncert, užít si řemeslné dílničky, zkusit si i tradiční práci s hliněnou omítkou.

Mapa zapojených míst.Mapa zapojených míst.Zdroj: DMO Lužické a Žitavské hory

Přichystán je i doprovodný program v podobě 3 komentovaných prohlídek památkových zón v Rumburku, Krompachu a Mařenicích. V Krompachu bude taktéž pro návštěvníky přichystána výstava fotografií a modelů podstávkových domů na sále obecního úřadu.

Den otevřených podstávkových domů pořádá DMO Lužické hory za podpory Libereckého kraje. Více informací najdete na Facebooku Lužické hory a Podještědí – Neobjevený klenot severu nebo na webových stránkách doluzihor.cz.

Den otevřených dveří podstávkových domů.Den otevřených dveří podstávkových domů.Zdroj: archiv

Marie Kárová