Poprvé tak devítiletý výtvarník, který je vnukem dokumentárního fotografa Jindřicha Štreita a Agnes Štreitové a syn Joaa Duarte a špičkové flétnistky Moniky Duarte Štreitové, představil veřejnosti své grafiky.

Často jezdil z Portugalska za Inge Koskovou, která mu dávala speciální lekce výtvarné výchovy a je mu velkým vzorem. Novoborská výstava tak propojuje a vytváří dialog mezi umělci generačně rozdílnými (Inge je narozena v roce 1940 a Daniel 2012). Inge vytváří kresby perem a Daniel za pomocí počítače. Oba s velikou hloubkou a citem projevují své výtvarné emoce. Nechávají se inspirovat hudbou, která je provází životem. Inge hraje na klavír a Daniel od šesti let studuje na konzervatoři  de Calouste Gulbenkien v Aveiru klasickou kytaru. Jeho kresby inspirované hudbou nesou názvy skladatelů Mozarta, Beethovena, Vivaldiho.

Růžová zahrada kamarádky Toničky z Provodína.
FOTO: Růžová zahrada kamarádky Toničky z Provodína

Daniel Štreit DuarteDaniel Štreit DuarteZdroj: Václav KreclZúčastnil se mistrovských kytarových kurzu u Profesora Paulo Vaz de Carvalho a vystupuje pravidelně na výstavách uměleckých sdružení AveiroArte a Associação dos Artistas de Bairrada. Na Moravě často účinkuje na koncertech pro klienty Domova seniorů v Komárově. V rámci festivalu "Os Dias da Guitarra" vystoupil společně s ansámblem studentů aveirské konzervatoře pod vedením Profesora Hugo Simõese, který je jeho velkým vzorem.

Výstavu obou výtvarníků je možné zhlédnout v Městském kině ve všední dny od 17 do 21 hodin a o víkendu od 15 do 21 hodin, případně po telefonické domluvě kdykoliv.  

Ilona Rejholcová, Kultura Nový Bor