Po úspěchu prvních dílů z prostředí samotné výroby přináší příběhy dalších neméně důležitých profesí, které se podílí na tvorbě světelných instalací do celého světa. Tentokrát se zaměří na kreativní procesy a práci designérského týmu nebo inovativní řešení, jež vznikají na R&D oddělení.

Tento příběh Lightkeepers představuje atraktivní pracovní prostředí interních designérů, kteří působí v sídle společnosti v Kamenickém Šenově i jejích na afilacích v zahraničí. Pod vedením kreativních ředitelů Michaela Vasku a Andrease Kluga pracují na rozvoji svých nápadů a inspirace až k finální podobě svítidla.

K členům týmu patří také Anna Králová, designérka se vztahem ke sklu a designu již od dětství. „Na své práci mám ráda tu rozmanitost. Jeden týden pracuji na projektu pro privátní residenci v Číně nebo Emirátech, kde se většinou zabývám klasickými svítidly, a další týden mám možnost navrhovat instalaci pro veřejné prostory, ať už jsou to hlavní části hotelů, obchodní domy či dokonce letiště – to byla zatím asi největší výzva.“ Díky své fantazii i schopnosti dovést projekt od nápadu až k finálnímu návrhu se designéři podílejí na tvorbě technicky náročných instalací, například na osvětlení pro ikonické hotely Mandarin Oriental v Dubaji, Raffles v Singapuru, Conrad ve Washingtonu DC, mnoho kasin v Las Vegas nebo luxusní superjachty a zaoceánské lodě.

Práce na projektu začíná poznáním klienta a zamýšleného umístění svítidla. Už to je mnohdy zdrojem inspirace, jíž se ale může stát prakticky cokoliv. „Inspiraci hledám v kultuře, architektuře dané země, jindy v geometrii. Nejde uvést jen jeden příklad, ale osobně mám nejraději inspiraci přírodou a okolím,“ prozrazuje Anna Králová.

Celý proces navrhování však není jen o vzhledu. „Kromě krásného designu musíme myslet i na jeho funkčnost a vyrobitelnost,“ upozorňuje. Na složitých zadáních vždy spolupracují specializovaní odborníci na proces výroby, konstrukci, R&D a také na osvětlení. Skutečnou výzvou pro celý tým bývá např. velikost instalace či cílová destinace, umístění svítidel v seismicky aktivních oblastech, v klimaticky náročných podmínkách i uvnitř architektonicky neobvyklých budov.

Právě tato spolupráce je tajemstvím úspěchu světelných instalací z Křišťálového údolí. Sto řemesel pod jednou střechou, kde každý svými znalostmi, svou zručností i citem dává produktu přidanou hodnotu oceňovanou všude ve světě. O těchto lidech je projekt Lightkeepers. Vypráví jejich příběhy, představuje rozmanitost jednotlivých profesí i zajímavosti, které provázejí svítidlo od nápadu po realizaci. V dalších epizodách bude představen například Innovation Lab, centrum výzkumu a vývoje svítidel, jediné svého druhu v České republice.

Pavel Orálek