U nás uvidíme jenom částečnou fázi, ale ve skutečnosti půjde o zatmění prstencové. Prstýnek, který na nebi vytvoří Slunce s Měsícem, však tentokrát asi moc lidí neuvidí. Pokochají se jím pouze pozorovatelé v málo obydlených oblastech Kanady, na severu Grónska a na severovýchodě Sibiře. A pak také polárníci přímo na severním pólu Země.

Zatmění se u nás odehraje vysoko nad jihovýchodem a jihem. Začíná vstupem Měsíce před sluneční disk v 11:44 a končí v 13:36. Maximum bude možné pozorovat ve 12:39.

Pokud se vám podaří úkaz vyfotit, můžete nám poslat snímky na e-mailovou adresu ceskolipsky@denik.cz nebo přes formulář Čtenář reportér a my je zveřejníme v tisku i na webu Českolipského deníku.

Celý průběh zatmění bude velmi dobře viditelný. Slunce s Měsícem se v době maxima budou nacházet v dostatečné výšce 64 stupňů nad jižním obzorem. Během zatmění budou obě tělesa procházet souhvězdím Býka.

Při sledování Slunce v průběhu zatmění je třeba dbát na ochranu zraku. Delším pohledem na Slunce si můžete poškodit oči a při pozorování dalekohledem dokonce hrozí nebezpečí oslepnutí! Pokud tedy budete Slunce pozorovat přímo, použijte například speciální brýle či tmavá svářečská skla. V případě teleskopického pozorování je užití speciálních filtrů nutností, popř. lze doporučit projekční metodu, kdy se Slunce pomocí dalekohledu promítne na nějakou rovnou plochu, třeba zeď nebo list papíru.

Pavel Svozil, roz