Rozhledna stojí na nejvyšším vrcholu Lužických hor, přes který prochází státní hranice mezi Českem a Německem. Výstavba stála téměř 25 milionů korun a postaralo se o ní německé město Grossschönau.

Rozhledna se nachází v chráněném krajinném území, na vrchol Luže tak bylo potřeba kvůli nepřístupnosti dopravit veškerý materiál pomocí vrtulníku. Návštěvníkům se otevřela loni v srpnu a uvidí odtud nejen na samotné Lužické hory, ale také České Švýcarsko, Varnsdorf na Šluknovsku nebo německou Žitavu.

Třetí Strážský dogtrek, pochod se psím parťákem, si ve Stráži užily desítky lidí. Akce vynesla bezmála 17 tisíc korun pro Útulek Dogsy.
FOTO: Na trať Strážského dogtreku vyrazilo na 120 pejskařů

Místo má za sebou bohatou historii. V roce 1823 na vrcholu nechal Karel Friedrich Mathäus z Waltersdorfu postavit dřevěný hostinec, který postupně rozšiřoval. Součástí komplexu budov byla i vyhlídková věž. Chata na Luži byla oblíbeným výletním místem i za doby první republiky a poslední majitel ji provozoval až do konce druhé světové války. 8. ledna 1946 byla chata vyhořela. Později vzniklo několik plánů na výstavbu nové chaty, ale žádný z nich nebyl nikdy realizován.

Nejlepší cesta na vrchol vede od chaty Luž v Horní Světlé, a to po červené turistické značce. Vydat se k rozhledně můžete také po trase z Jiřetína pod Jedlovou nebo z Dolního Podluží.

(Ven)