Kategorii MTBO (orientační jízdě na horských kolech) ovládl Kryštof Bogar, který se svým horským kolem vybojoval medaili ze všech pěti závodů Mistrovství světa ve Švédsku. Bogar, který hájí barvy klubu OK Jiskra Nový Bor, získal na šampionátu dva tituly mistra světa, ve sprintu a na krátké trati. Stříbro vybojoval na nejdelší trati, bronzový byl v závodě s hromadným startem a ve štafetách.

Nejvíce hlasů od expertů dostala v kategorii orientačního běhu Tereza Janošíková — na červencových Světových hrách v USA vybojovala stříbro ve sprintu, stejně cenný kov přidala také spolu se štafetou na srpnovém Mistrovství Evropy v Estonsku. „Jsem vděčná, že sezóna 2022 tak vyšla, a vážím si podpory českého orienťáku, protože se tu odvádí skvělá práce a žene nás to všechny dopředu,“ uvedla při vyhlášení nejlepší orientační běžkyně roku a zavzpomínala na skvělé úspěchy na Světových hrách, ke kterým celou sezónu směřovala.

Jízda sv. Huberta ve Sloupu v Čechách.
VIDEO: Jízda sv. Huberta ve Sloupu v Čechách ukončila jezdeckou sezonu

Druhý skončil bronzový medailista ze Světových her Tomáš Křivda a třetí Vendula Horčičková, která společně s Terezou Janošíkovou a Adélou Finstrlovou získala stříbro ze štafet na Mistrovství Evropy.

Nejlepší lyžařskou orientační běžkyní se stala Petra Fiala. Spolu s nejlepšími dospělými byli vyhlášeni byli také nejúspěšnější junioři a dorostenci, mezi nimiž si vysloužil Jan Strýček cenu fair play. Do Síně slávy ČSOS byly uvedeny zasloužilé závodnice a aktivní trenérky Iva Mádlová a Mária Kovaříková.

Matěj Burda