A čím že vlastně byl vladař, syn i nástupce Marie Terezie, opravdu tak unikátní? On totiž bez velké slávy a také bez početného doprovodu procestoval Josef II. zcela inkognito už na konci 18. století svou obrovskou říši. A proč to vše? Právě tak sám na vlastní oči zjišťoval, jak vlastně vůbec žijí jeho věrní poddaní, jak moc zoufale trpí robotou, jak hladoví.

Setkává se nejen se zcela prostými lidmi, ale také s knížaty a s králi. Navštěvoval na svém putování špitály i továrny, ale současně neustále sbíral důležité nové poznatky, které využíval při budování svého moderního státu. Ale už své sestry ve Versailles pociťoval předzvěsti důležité evropské události, tedy Velké francouzské revoluce. A tak nakonec na svých cestách Evropou strávil hned čtvrtinu doby svého vládnutí…

Nebákov.
Tip na výlet po kraji: Český ráj nabízí i trasy pro návštěvníky s hendikepem

Kdo je Monika Cserninová? Jak je pro naši vlast důležitá? Je z vrchlabské větve Czerninů z Chudenic, narodila se jako první dcera Vinzenze Czernina (1932–2016) a jeho ženy Veroniky von Miller (* 1938). Její otec byl bratranec Rudolfa Czernina (1924–2004), 9. vladař domu hradeckého i chudenického.

Monika Czerninová.Monika Czerninová.Zdroj: Achim BurnerMonika Czerninová studovala pedagogiku, politologii, filosofii i publicistiku na Vídeňské univerzitě, studium dokončila roku 1992 magisterským titulem. Za studií pracovala pro rozhlasovou stanici ORF, později pro TV oddělení ORF v berlínské pobočce. Působila i jako kulturní redaktorka deníku Die Presse. Od r. 1996 žije u Starnberského jezera, živí se jako spisovatelka i filmařka na volné noze.

V roce 2005 psala románovou biografii o své pratetě Norbertině „Noře“ Kinské, kde ztvárnila hlavní roli. V roce 2007 byl zveřejněn TV dokument Moniky Czerninové Hraběnka a ruská revoluce – Nora Kinská – Baronka z Červeného kříže. V roku 2010 vydala zápisky z cest svého předka Otakara Čermína pod názvem Hrabě Otakar Černín: můj africký deník. Její knihy o výchově, psala je s Remem H. Largem, patří podle Wikipedie mezi dlouhodobé bestsellery.

Radek Strnad