Organizace Roska sdružuje pacienty s roztroušenou sklerózou, kteří na pravidelných schůzkách získávají nové informace, zažívají nové aktivity, pod odborným vedením cvičí, s lektorkou trénují paměť, a hlavně nesedí sami doma a setkávají se se svými přáteli.

Předsedkyně naší organizace Zofia Doškářová a lektorka Stanislava Silná zajistily rekondiční pobyt opět v malebném městě Hejnice, ve Frýdlantském výběžku, v údolí Jizerských hor s protékající řekou Smědá.

Podle pověsti zde mělo dojít k uzdravení rodiny, která zakoupila a donesla sem sošku Panny Marie. Tím zde vzniklo poutní místo, postavil se kostel, dnes v barokním stylu s nádhernými varhany a výzdobou, zasvěcen Navštívení Panny Marie, později přibyl Františkánský klášter. V dubnu 1950 byl klášter přepaden, změněn na internační tábor a zdejší řeholníci byli převedeni na nucené práce.

Dům byl po dobu své existence klášterem, depozitářem, ruinou a až po roce 1989 obnoven. V roce 2001 se otevřel coby Mezinárodní centrum duchovní obnovy a setkávání.

V tomto krásném prostředí, kde dýchá historie i současnost, prožilo 15 členů z naší Rosky další nezapomenutelnou rekondici. Přijela i Roska Liberec a Roska Jablonec nad Nisou. Nastalo všeobecné vítání, protože se za dlouhé roky setkávání vzájemně většinou známe.

Skvělý, vstřícný, ochotný personál, pohodlné, čisté, komfortně vybavené ubytování, výborná strava, zahrada, atrium na venkovní cvičení i posezení, prostorná aula na přednášky, ergoterapii, cvičení, stolní hry, zábavy nebo jen setkávání a popovídání si. Nedaleké Lázně Libverda s možností wellness, krásné procházky, nedaleké cukrárna, obchůdky, krásná příroda, varhanní a pěvecké koncerty, to vše přispělo k úžasným zážitkům na naší rekondici.

Děkujeme všem organizátorům, aktérům a přátelům za to, že s námi jsou. Už teď se těšíme na další rekondici v Klášteře Hejnice

Jiřina Medková