Na pozvání společnosti Preciosa Lighting se jí zúčastní i výtvarník a designér Jan Salanský. Nejedná se však o Janovu premiéru. Sklářského sympózia se zúčastnil již v roce 2015, kdy ještě jako student zaujal svou originální a svěží instalací. Letos na sympozium dorazí v doprovodu svého bratra Ondřeje, se kterým v těchto dnech zakládají společnost SALANSKY & Co. Zaměřit se hodlají na uměleckou tvorbu, design i instalace.

Na Mezinárodním sklářském sympoziu představí kolekci Tablewaru s názvem Underground.„Od pátku 1. 10. do soboty 2. 10. budeme na hutích Preciosa Lighting tvořit objekty, ze kterých vznikne nová kolekce Tablewaru za asistence místních sklářů. Inspirace ke vzniku této kolekcemá hned několik rovin. Tou první je fascinace unikátní sklovinou a touha s ní pracovat. Díky propojení zkušeností místního R&D (výzkum a vývoj) společnosti Preciosa s naší experimentální tvorbou vtělíme tomuto materiálu zcela nové struktury a docílíme jedinečných vizuálních podob. Použijeme sklovinu s příměsí vzácných zemin a oxidů, které při nasvícení UV světlem září. Druhou rovinu inspirace je tak i dílo samo o sobě. Chceme vytvořit Tableware, který člověka vtáhne do niterného dění svou osobitou podobou.“ říká Jan Salanský.

Nově vzniklé objekty z kolekce Underground si budete moci prohlédnout ve sklepních prostorách muzea v Novém Boru na vernisáži výstavy IGS, která se uskuteční v neděli 3. října a na kterou Vás oba bratři srdečně zvou.

os