Je malým zázrakem, že v epidemiologicky nepříznivé době, kdy se uzavírala nejrůznější sportoviště, omezovaly služby a pohyb obyvatel, se podařilo uskutečnit tradiční a již devatenáctý ročník Global Assistance Setkání mistrů. Na Autodrom do Sosnové zavítali závodníci z rally, autokrosu a rallycrossu.

Všichni účastníci setkání museli projít testováním na přítomnost viru COVID 19 přímo v areálu autodromu a byla jim změřena teplota. Pouze závodníci a členové týmů, u kterých bylo ověřeno, že jsou v době testování bez nákazy, se mohli akce zúčastnit. 19. Global Assistance Setkání mistrů se tak v tomto roce stalo poslední velkou motoristickou událostí roku na území České republiky, která uzavřela sezonu motorsportu, jež byla velmi ovlivněna celosvětovou pandemií koronaviru.

Díky nadšení pořadatelů a odhodlání závodníků a týmů se však naštěstí nepřerušila tradice Setkání mistrů, a na Autodromu v Sosnové se závodilo stejně, jako v jiných ročnících. Kvalitní startovní listina nabídla špičky motorsportu ze všech tří disciplín a nakonec i diváci nezůstali ochuzeni, protože se ve velmi krátkém čase podařilo zorganizovat a uskutečnit živé vysílání celé akce na internetu. Celou sportovní událost mediálně pokrývali i další fotografové a novináři v čele se štábem České televize, který v následujícím týdnu odvysílá reportáž.

Z venčení se psem Bertíčkem u vypuštěného rybníka Červený v Pihelu.
FOTO: Malebné Novoborsko - rybník Červený v Pihelu

Novopečený mistr republiky v rally Václav Pech přijel do Sosnové se svým Fordem Focus WRC oslavit svůj již osmý titul mistra ČR v rally. Během celého dne to vypadalo, že si na vítězství letos bude muset nechat zajít chuť, protože ve všech měřených rozjížďkách jej porážel loňský vítěz Setkání mistrů, a letošní vítěz Rallysprint série Petr Semerád, se Škodou Fabia Rally 2 EVO.

Václav Pech ale nakonec ve finálové rozjížďce ukázal kvalitu svého vozu WRC a zužitkoval své zkušenosti proti mladému Semerádovi a zvítězil, jak v kategorii rally, tak celkově v tomto mimořádném ročníku Global Assistance Setkání mistrů. Finálový souboj dvou vozů Audi Quattro dopadl úspěšně pro autokrosaře Luboše Kužela, který ve finále porazil vrchařského šampiona Petra Žáčka.

V kategorii rally vozů s jednou poháněnou nápravou exceloval letošní juniorský mistr ČR v rally, Dominik Stříteský s Peugeotem 208 R2, který ve finále porazil Martina Lehkého s Fordem Fiesta Rally 4. O velkou show se na trati autodromu ve finálové jízdě postaral autokrosový šampion Petr Nikodém, který se svou super silnou čtyřlitrovou bugy předváděl neskutečné smyky a svou dravou jízdu nezakončil vítězstvím jen díky chybě v poslední zatáčce, kde ztratil několik vteřin a porazil cílovou časomíru.

Rockeři Optimik vydávají nové album.
Novoborští rockeři Optimik vydávají nové album

Z vítězství mezi autokrosaři se tak mohl radovat Adam Kotaška s mrštným kartem. Duel rallycrossařských vozů s jednou poháněnou nápravou opanoval domácí Jiří Šusta se Škodou Fabia, který ve finále těsně porazil Václava Veverku s Peugeotem 208. Zpestřením finálových jízd Setkání mistrů byl souboj historických soutěžních vozů, kde se z vítězství mohl radovat Stanislav Budil s BMW 2002 ti, který porazil Karla Horčíka se Škodou 130 LA.

Jeden z divácky nejatraktivnějších finálových soubojů, plných smyků a pořádného motorsportu, předvedli jezdci rallycrossu se svými super cars. Aleš Fučík s Volkswagenem Polo nakonec porazil velmi dravě jedoucícho Otakara Výborného s Mitsubishi Mirage.

Právě skončené 19. Global Assistance Setkání mistrů potvrdilo, že i přes nepříznivou situaci je český motoristický sport stále naživu a závodníci i diváci netrpělivě vyhlížejí novou sezonu, která již klepe na dveře. Všichni, kteří se podíleli na uspořádání letošního Setkání mistrů, děkují všem účastníkům. Všichni dohromady si přejeme, aby již příští motoristické akce mohly být za účasti diváků, ale pokud by tomu tak v příští sezoně nemohlo kvůli epidemické situaci být, tak Autodrom v Sosnové je připravený nabídnout své prostory a plochy k uspořádání motoristických akcí za dodržení všech hygienických a epidemických opatření. Letošní Setkání mistrů ukázalo, že to možné je.

Organizační tým Global Assistance Racing Aréna