Hra je určena pro rodiny i jednotlivce každého věku, kteří mají chuť objevovat nová místa, něco zajímavého se dozvědět, a to vše s nádechem dobrodružství a drobné detektivní práce. Charakter hry není nijak v rozporu s vládními nařízeními.

Soutěžící během této hry získávají indicie k rozluštění tajenky, tyto jsou umístěny na dvanácti historicky zajímavých místech Kamenického Šenova. Na kterých místech se tyto indicie nacházejí? S tím vám pomohou následující popisy míst…

- Indicii hledejte na místě dříve nazývaným Rudolf Liebischquelle. Místo bylo po svém vybudování slavnostně otevřeno 15. října 1931 spolkem vegetariánů. Místo stojí v blízkosti bývalých přírodních lázní, které za 2. světové války sloužily jako vojenská nemocnice.

- Indicii hledejte na místě, kde stojí kříž, který má připomínat památku Christiana Helzela, který v blízkosti tragicky zemřel v roce 1630, poté se mu v bouřce po návratu z pole splašil býk. V roce 1777 měl na sousedním poli blesk usmrtit Terezii Hankeovou. V blízkosti se nachází místo, v minulosti v letních měsících hojně navštěvované obyvateli horní části města.

Z natáčení 15. ročníku Masopustu v duchu brazilského karnevalu v Městském kině v Novém Boru.
FOTO: Masopust v rytmu samby vysílali živě z kina v Novém Boru

- Indicii hledejte na místě, které bylo postaveno v roce 1846 z darů Františka Kreibicha a dalších místních rodáků a které se nachází nedaleko vrcholu Stráže (451 m). Na přístupové cestě k místu minete skalní výklenek s obrazem uložení Krista do hrobu. V blízkosti místa se nachází kovová lucerna.

- Indicii hledejte na místě, které bylo postaveno na památku mladého tovaryše a vdovy, kteří zde 18. ledna 1793 umrzli za mrazivé větrné noci. V blízkosti se nachází bývalý lom, jehož kámen měl za druhé světové války sloužit k ochraně ponorkové základny na ostrově Helgoland.

- Indicie se nachází na místě, kde prácheňský obchodník Franz Schimmel roku 1861 nechal postavit letní restauraci, ta brzy zanikla a až v roce 1910 byl na místě postaven nový hostinec, který dostal jméno Výšina Františka Josefa, později byl označován jako chata na Chladném vrchu. Na místě se nachází pomník obyvatel našeho města, kteří položili svůj život v první světové válce.

- Indicie se nachází u skalního ostrohu, v jehož blízkosti bylo v roce 1884 zřízeno sezónní občerstvení. V roce 1891 zde členové prácheňského Horského spolku pro České Švýcarsko vystavěli novou chatu s pohostinstvím a k ní i šest metrů vysokou dřevenou vyhlídkovou věž. Po četných požárech již nebyl hostinec v roce 1909 obnoven. V širším okolí se nachází cesta, která sleduje starou hranici panství, vyznačenou několika dochovanými mezníky. Buďte pozorní, přímo k místu nevede značená cesta!

Tříkrálová sbírka v Kamenickém Šenově.
Do Kamenického Šenova dorazili tříkráloví koledníci

- Indicie se nachází na území někdejší osady Emanuelsberg, která byla pojmenována po svém majiteli, velkopřevoru řádu maltézských rytířů, hraběti Emanuelu Kolovratovi. Indicie se nachází poblíž skalní vyhlídky, pod níž byly vyraženy dvě krátké průzkumné štoly, které sloužily k ověření zásob těžitelného čediče. K místu vede dobře značená turistická stezka.

- Indicie se nachází na místě, na němž dřívě stál hostinec s názvem Oberwald. Jeho součástí byla restaruace a prostorný jídelní a taneční sál pro 600 hostů, po požáru v roce 1915 byl postaven na stejném místě hostinec nový, který však roku 1949 rovněž vyhořel a již nebyl obnoven. Při silnici dále od našeho města se nachází dřevěný křížek připomínající tragické úmrtí hasiče, který zde zasahoval v lednu 2007 a byl usmrcen kmenem vichřicí poraženého stromu.

- Indicie se nachází na jižním svahu Šenovského vrchu v místech, kde v minulosti stával nevelký hostinec, po němž zde zbyly pouze nepaterné kamenné základy se zbytkem sklepa. V blízkosti se nachází menší skalní útvar a vede k němu zeleně značená turistická cesta.

- Indicie se nachází v blízkosti významné budovy, která byla postavena v letech 1885-1886 a významnou měrou přispěla k zvýšení rychlosti a pohodlnosti cestování zdejších obyvatel. V blízkosti vede modrá a zelená turistická stezka.

Západ slunce na Kaňku zachytila svým objektivem Soňa Schwarzová.
Čtenáři fotí: Západ slunce objektivem Soni Schwarzové

- Indicie se nachází poblíž nevelkého kamenného sloupu, který připomíná šťastnou záchranu sesuvem ohrožených lamačů kamene Josefa Köglera, Antona Michela, Franze a Josefa Wenzlových. V okolních lomech se lámal pískovec na stavební kvádry a náhrobní desky, ale také se zde těžil brusný a stavební písek. V blízkosti lomů bývala v minulosti železniční zastávka. V jednom z blízkých lomů se v současné době nachází skalní divadlo.

- Indicie se nachází na vrcholu zalesněného čedičového kopce s nadmořskou výškou 632 m. V roce 1887 sem byla upravena pohodlná výstupová cesta a na zalesněném vrcholu byl postaven přístřešek. K místu vede zeleně značená stezka.
Jedno z míst ukrývá tajenku, k jejímu rozluštění Vám pomohou písmenka a symboly z míst dalších.

Nápovědu, která Vám vypomůže s hledáním míst, najdete např. v knize Kamenický Šenov na starých pohlednicích, na stránkách www.luzicke-hory.cz atd. Indicie můžete hledat po celý měsíc únor. Do slosování bude zařazen každý, kdo na email kultura@kamenicky-senov.cz zašle do 28.2.2021 správně vyluštěnou šifru a dvanáct svých selfie fotografií z oněch dvanácti zajímavých míst Kamenického Šenova.

Jeden vylosovaný výherce obdrží poukaz do Sportisima V HODNOTĚ 1000 KČ! Oceněny ale budou i další speciální kategorie…

Budeme se těšit na spoustu úspěšných luštitelů Šifry sklářského mistra!

Klára Machová