Vedení města i věznice se vzájemně informovali o situaci, nastalých problémech i potřebě výpomoci. Zejména naposledy zmíněná výpomoc byla velmi vítaná.

Z počátku mohla věznice městu poskytnout vězni šité plátěné roušky a ochranné štíty, které vyrobili odsouzení ve Školském vzdělávacím středisku na 3D tiskárnách. Štíty putovaly lékařům vykonávajícím praxi ve městě. Následně město poskytlo věznici tolik potřebnou dezinfekci a také tkaninu z nanovláken, která může být použita do plátěných roušek jako filtr a zvýšit tak jejich ochranný faktor.

To, že díky celostátně přijatým opatřením, bylo riziko pandemie sníženo a nenaplnily se katastrofické scénáře, význam pomoci nesnižuje. Právě naopak, je dobré vědět, že máte někoho, na koho je možné se spolehnout.

Nyní, když vláda uvolňuje přijatá opatření a společnost se vrací k normálu, se opět naskýtá možnost pomoci. Starosta města Stráž pod Ralskem Zdeněk Hlinčík tak převzal od věznice 40 ks ochranných štítů vyrobených vězni, které pro zajištění výuky předá učitelům Základní Školy ve Stráži pod Ralskem. Doufejme, že i tato pomoc napomůže nejen k ochraně zdraví, ale nyní i k návratu do běžného života.

Martina Krutinová