Nejkrásnější pohled na jejich splynutí je určitě z terasy mělnického zámku. Tento krásný výhled si můžete užít i se sklenkou místního vína, Mělník je totiž také město, které je proslavené pěstováním vinné révy a jeho přeměnou v lahodný mok, však se zde také každý rok koná vyhlášené vinobraní. Ze zámecké vyhlídky uvidíte ale také horu Říp nebo České středohoří.

V teplých letních měsících možná oceníte možnost schovat se na chvilku před slunečními paprsky. Mělník k tomu nabízí velmi unikátní prostory, celé mělnické náměstí s přilehlými ulicemi je totiž podkopané chodbami a sklepy, které byly vybudovány pravděpodobně ve 13. a 14. století v pískovci a opuce. Nově přibude k podzemní prohlídce také projekce v podobě videomappingu, který představuje historii Mělníka včetně podzemí. Pokud se vám pod zemí zalíbí, můžete navštívit ještě kryptu kostela sv. Petra a Pavla, která patří spolu s kutnohorskou kostnicí k největším u nás, v gotické místnosti jsou uloženy pozůstatky až 15 000 lidí. A ještě jeden podzemní prostor stojí za návštěvu, tím jsou zámecké vinné sklepy, které pocházejí ze 14. století a ochutnat zde můžete právě zmíněné víno z místní produkce.

Samozřejmě i Mělník nad zemí má své kouzlo a spoustu krásných míst. Náměstí obklopují renesanční a barokní domy a můžete obdivovat také prvorepublikovou kašnu. Dominantou náměstí je pak budova historické radnice s barokní věží. Za návštěvu stojí také mělnický zámek a nezapomeňte vystoupat ani na věž kostela sv. Petra a Pavla. Až si užijete Mělníka do sytosti, můžete vyrazit třeba na nedalekou horu Říp nebo na výlet po krásách Kokořínska.

Trofej symbolizující jednotu týmu, 120 skleněných medailí a 12 menších trofejí vyrobeno na míru ve sklárně Ajeto pro závod elitních maratonců Battle of the Teams, který se konal uplynulý víkend v Praze.
FOTO: Trofej pro elitní maratonce se zrodila v lindavské sklárně

Na dohled ze zámecké vyhlídky se nachází Kokořínsko, jedinečný kraj s krásnými skalami, pískovcovými věžemi a jezírky, po kterém se budete rádi toulat a stále budete mít co objevovat. Na kole, pěšky nebo autem se můžete vydat na hrad Kokořín, který je od Mělníka vzdálený 14 kilometrů. Procházka přírodní rezervací Kokořínské údolí vás překvapí spoustou přírodních zajímavostí. Nejfotografovanější jsou tzv. Pokličky, skalní útvary, které připomínají obří zkamenělé houby.

Mělnické kulturní léto

Město Mělník nabízí kromě památek a krásných výletů po okolí nepřeberné množství kulturních akcí. Mezi jedny z nejvyhledávanějších patří tradiční vinařské slavnosti: srpnový Mělnický košt a v září třídenní Mělnické vinobraní. Během letních měsíců probíhá Mělnické kulturní léto, kdy si převážně pod širým nebem můžete užít řadu koncertů, divadelních představení, filmů letního kina či volnočasový park pro děti i dospělé. Pokud si chcete užít Mělník kulturní, inspirujte se na www.mekul.cz, kde jsou aktuální informace nebo vyrazte na jednu z následujících akcí.

Největší událostí léta bude 9. a 10. července akce Moře u Mělníka, která je spojená s připlutím Lodi Tajemství bratří Formanů. Náplavka se tak opět po roce přemění na přímořský přístav plný exotických chutí a vůní. Atmosféru dotvoří bohatý doprovodný program, koncerty, kejklíři, tvůrčí dílny pro děti a divadelní představení na samotné lodi. Na břehu budou pro návštěvníky připraveny stánky s grilovanými rybami, krevetami, španělskou paellou a dalšími středomořskými specialitami. Chybět nebude ani pláž a bary s míchanými alko i nealko drinky. www.melnickanaplavka.cz.

Trosky skalního hradu Jestřebí na Českolipsku.
Ze zdí hradu Jestřebí si lidé v okolí stavěli domky

Že víno vládne Mělníku, dokládá i Mělnické vinobraní, které je pořádáno už od roku 1911. Každoroční slavnost vína sice přerušily na čas obě války, tradice však přežila a v současnosti je to největší událost v kulturním životě města. Oslavy probíhají na několika místech historického centra Mělníku i na zámku.

Bohatý program jistě uspokojí fanoušky všech uměleckých žánrů, historie, trhů nebo výtvarných dílen pro děti. Vedle jarmarku, stánků s burčákem a gastronomickými specialitami lze v ulicích historického centra narazit na flašinetáře, sokolníka či pouliční umělce. Pro degustaci kvalitních vín cechu českých vinařů je vyčleněna klidová zóna na radničním dvoře, kde si návštěvníci budou moci oddychnout od shonu slavností a mimo vína ozkoušet a vychutnat řadu gastronomických specialit. https://vinobranimelnik.cz/

Mělnické vinobraní se uskuteční tradičně od pátku do neděle v termínu 17. až 19. září 2021.

Linda Vojancová