Instalace vypráví příběh, jenž se odehrává v tropické zahradě, která je spojujícím prvkem interiérů samotného letiště s ulicemi Singapuru jakožto zeleného a kvetoucího města plného života. Umělecky zpracované svítidlo s názvem Garden Metamorphosis kombinuje jedinečné kompozice s tvary a vzory, které stvořila sama příroda.

„Garden Metamorphosis zachycuje momenty vývoje života v zahradě, jeho dynamiku a plynulost, přesně takové proměny, které se v přírodě běžně odehrávají,“ popisuje svoji prvotní inspiraci Anna Králová, designérka projektu ze společnosti Preciosa Lighting. „V našem pojetí se listy proměňují v motýly a vizuálně spolu splývají. Stejně jako ve skutečnosti – když motýl usedne na květinu či list, zcela s ním splyne.“

Rozměry světelné instalace jsou impozantní. Má více než 10 metrů na délku a 9 metrů na šířku. Skládá se z 650 křišťálových komponentů, které ztvárňují malé i velké motýly, lístky rostlin a také dvojlístky. Každý z komponentů je originálem vyrobeným českými skláři v Kamenickém Šenově. Kovová základna je z leštěné mosazi v barvě champagne a působí hřejivě a přívětivě. Barevnost komponentů variuje od čirého křišťálu, přes pískovaný, v barvě champagne, světle růžový, růžový, až po světlý a tmavý lustr.

Školáci z Dubé nahlédli do městské kroniky.
Školáci nahlédli do kroniky města Dubá

Odborníci z vývojového oddělení společnosti Preciosa Lighting stáli při navrhování této instalace před několika obtížnými úkoly. První z nich představovalo pokročilé programování dynamických scén a další vycházely ze specifických bezpečnostních předpisů pro prostory budov v areálu letiště Changi. Instalace Garden Metamorphosis byla vytvořena v souladu s požadavky na maximální odolnost proti otřesům a vibracím způsobeným letovým provozem.

„Především jsme se snažili vymyslet, jak pomyslně oživit a rozsvítit jednotlivé motýly,“ přibližuje Ondřej Dörfl, hlavní elektro konstruktér. „Kompozice i design svítidla pracují s konceptem odpovídajícím reálnému životu v zahradě. Motýl odlétá z křišťálového stromu, usadí se a okouzluje okolí svým třpytem, dokonce upoutá pozornost tím, že se rozsvítí a pak jeho světlo postupně zhasíná… Věřím, že se nám přesně tento cíl podařilo splnit a že jsme vytvořili instalaci, která má příběh a duši.“

Pro dodržení požadavků na stabilitu a pevnost připravil tým řešení efektivního, avšak nenápadného uchycení křišťálových listů ke kovovým ramenům znázorňujícím větve stromu.

Hřensko, jak ho neznáte: Zaniklý hřbitov nad plynárnou
FOTO: Hřensko, jak ho neznáte: Zaniklý hřbitov nad starou plynárnou

Architektonické návrhy včetně designu interiérů byly dílem architektů z RSP Architects Planners & Engineers ze Singapuru. Preciosa Lighting spolupracovala s hlavním dodavatelem letiště, jímž byla místní společnost Takenaka. Zajímavostí je, že zastoupení českého výrobce sklářských lustrů z Kamenického Šenova působí v tomto městském státě v jihovýchodní Asii již 20 let.

Pro skláře z Kamenického Šenova je to již druhá světelná instalace na mezinárodním letišti v posledním roce. Na opačné straně zeměkoule totiž od července dominuje americkému letišti v Los Angeles svítidlo Crystal Swell. „Jsem nadšený, jak se našim designérům podařilo na jednom z nejkrásnějších světových letišť Changi ztvárnit podmanivý příběh tropické zahrady, jenž přirozeně splyne s unikátním ekosystémem tamějších prostor,“ dodává Jan Volšík místopředseda představenstva a ředitel pro obchod a marketing společnosti Preciosa Lighting.

Singapurské letiště v Changi je samo o sobě klenotem mezi dopravními uzly, který dává zážitku z cestování zcela nový význam. Ohromující hale Jewel dokonce vévodí nejvyšší krytý vodopád světa s vlastním deštným pralesem. Oslňující interiéry má nyní možnost si prohlédnout až 82 milionů cestujících ročně. Pro srovnání před covidovou pandemií v roce 2019 cestovalo skrze Changi přes 68 milionů pasažérů.

Lucie Firlová