Kopec Klíč je známou dominantou Lužických hor. Jeho nadmořská výška je 760 m a je znělcového původu. Je součástí CHKO Lužické hory. Červená turistická trasa z Nového Boru představuje převýšení cca 400 m. Start byl na odpočívadle před turistickou lávkou přes silnici z Nového Boru na Svor. Bylo to vhodné místo pro umístění našeho štábu.

Pro účastníky výšlapu jsme připravili i drobné upomínkové předměty, logické a sportovní hry. Nechybělo i malé očerstvení v podobě nápojů, ovoce a zákusků, které připravily naše členky.

Účastnici výšlapu se, po zaregistrování, vydali na cestu lesem kolem hájenky v Novém Boru až došli ke „kamennému moři“ na úpatí kopce. Zde se nachází i Kamzičí studánka s pitnou vodou. Lesní cesta jim poskytla tolik potřebný stín a trochu chládku. Příjemně nás doprovázelo svým šveholením zpěvné ptactvo a měli jsme i možnost spatřit i nějakou lesní zvěř.

Listopad je měsícem boje proti rakovině varlat a prostaty a aktivně se do této kampaně zapojila i obec Kravaře na Českolipsku. V pátek 4. listopadu proběhla vernisáž charitativní výstavy Chlapi chlapcům.
FOTO: Akce, která dává smysl. V Kravařích začala výstava Chlapi chlapům

Vhledem k tomu, že v den konání akce bylo značné teplo vydalo se k vrcholu kopce jen pár jedinců, kteří za odměnu obdrželi diplom o účasti ověřený razítkem organizace. Zvláštní odměnou jim byl nádherný výhled na panorama zejm. Lužických hor a Českého středohoří a na přilehlé obce Svor, Cvikov a Nový Bor.

Plni dojmů a dosti unaveni se účastníci vrátili do místa startu, kde jim přišel vhod i doušek vody.

Touto akcí jsme sobě i veřejnosti chtěli dokázat, že i nemocní s roztroušenou sklerózou se mohou účastnit i fyzicky náročnějších aktivit.

Závěrem, pro dokreslení, se patří uvést, že se výšlapu zúčastnilo cca 25 osob a každý podle svých možností. Milým překvapením byla i účast pana faráře z farnosti v Novém Boru.

Pavel Březina