Letošní ročník přehlídky severských filmů přinese skutečně velmi pestrou nabídku – známá jména i nové objevy režisérů i herců, hrané filmy i dokumenty, dramata i thrillery.

Na co se mohou diváci v Doksech těšit již v lednu?

Jedním ze zahajovacích filmů festivalu je dánské historické drama Margrete - královna severu, které bylo natáčeno v České republice a odehrává se ve Skandinávii v roce 1402. Této významné královně, známe dnes jako Markétě I. dánské, se podařilo něco, co nedokázal žádný jiný její předchůdce – totiž spojit Dánsko, Norsko a Švédsko do mírově orientované Kalmarské unie.

Nejstarším filmem přehlídky je drama Terje Vigen z roku 1917 od významného švédského režiséra Victora Sjöströma. Snímek pojednává o rybáři, který se za napoleonských válek vzepře anglické námořní blokádě u norského pobřeží.

Základní škola v Kamenické Šenově se zapojila do programu Erasmus.
Základní škola v Kamenické Šenově se zapojila do programu Erasmus

Historické drama Poklad pana Arna bylo natočeno podle knihy významné spisovatelky Selmy Lagerlöfové. Kriminální příběh se odehrává v drsné zimní krajině přímořského Švédska 16. století a popisuje útěk tří skotských žoldáků z vězení.

Na útěku, ale již ve velmi odlehčené formě, se ocitl také hrdina komedie Divoch. Ten si na útěku před civilizací obstaral luk a kompletní výstroj jeskynního muže. Aby toho ale nebylo málo, tak si jako kumpána vybral taktéž prchajícího parťáka - drogového dealera. Nakonec po nich jde jak policie, tak i rozzuřený Viking, banda násilníků a k tomu i členové vlastní rodiny.

Co čeká diváky v únoru?

Asi největšími „trháky“ budou snímky Ocelové dámy, Ninjababy a Utéct. Nastane skutečný život teprve tehdy, když ve svých 75 letech praštíte konečně svého manžela pánví po hlavě a pak se vydáte s dalšími dvěma Ocelovými dámami na cestu po krásách Finska, plnou okouzlujících stopařů, vzpomínek a hříšného tance? Anebo tehdy, když po jednom mejdanu zjistíte, že čekáte dítě, ale vlastně nemáte ani trochu náladu na to stát se matkou domácí? Tak to už asi vůbec ne, ale třeba vám s tím pomůže kouzelné Ninjababy.

Děti z MŠ Pražská v Doksech si užily strašidelnou stezku.
Z MŠ Pražská: Strašidelná legrace s dokskými skauty a našimi rodiči

Méně veselý, o to více však napínavý a zřejmě univerzálně dojemný je příběh afghánského utečence Amina, který musel opustit svůj rodný domov, kde nemohl být tím, kým se opravdu cítí být Jedinečný snímek Utéct má ve svém neotřelém žánru animovaného dokumentu nejvíce nominací na Oscara v dějinách.

Zatímco životopisné drama Tove přiláká do kina čtenáře celosvětové proslulých Mumínků, protože budou zvědavi na životní příběh jejich malířky Tove Janssonové, tak čtenáři bestselleru Vzpomínky na Afriku se zajisté přijdou podívat na dramatický milostný příběh jeho autorky Karen Blixenové. ztvárněném ve filmu Dohoda.

Nejkrásnějšího chlapce na světě hledal slavný režisér Luchino Visconti tak dlouho, až našel stydlivého 15letého teenagera Björna Andrésena. Film je nejen příběhem o tom, jak taková nečekaná sláva změní mladému člověku život, ale i pozoruhodnou koláží vzpomínek, historie kinematografie, štěstí i tragických událostí.

Mistrovství ČR v team racingu třídy Optimist.
Mladí jachtaři z Mácháče po vítězství na týmovém MČR naskákali do Vltavy

Díky festivalu Scandi budete mít možnost vidět i dva velmi staré a neméně úspěšné filmy, které jste určitě ještě v kině neviděli, a vyjma této mimořádné příležitosti již asi nikdy neuvidíte. Prvním z nich je Vozka smrti z roku 1921, natočený podle knihy spisovatelky Selmy Lagerlöfové. Asi nejznámější scéna z tohoto filmu je děsivé silvestrovké probuzení tyrana a alkoholika, kdy na cestě do říše pekla spatří svou vlastní mrtvolu.

Neméně tragikomickým bude dokumentární rekonstrukce Čarodějnictví v průběhu věků z roku 1922. Zde se můžete těšit na všechny možné čarodějnice a ďáblíky, na jejich odvary i na jejich upalování. Zkrátka středověk v těch nejstrašidelnějších představách.

Pokud byste se chtěli stát věrnými diváky přehlídky SCANDI, můžete si zakoupit velmi výhodnou permanentku v ceně 500 Kč, která Vás opravňuje k volnému vstupu na všech 12 festivalových filmů. Program festivalu ZDE

Miloslav Lomič