V posledních letech se tu rodince daří, loni i předloni tu čápi vyvedli vždy po třech mladých. Vývoj nejen na tomto hnízdě lze sledovat na stránkách České společnosti ornitologické www.birdlife.cz/capi. Podle webu se letos čápi uhnízdili také v nedalekém Velkém Grunově nebo v Jezvé.

Čapí hnízdo v Dubnici.Čapí hnízdo v Dubnici.Zdroj: Miloslava Kroužková„V programu občanské vědy Čapí hnízda sledujeme průběh hnízdění čápů již od roku 2014. Loni se zapojilo neuvěřitelných 699 spolupracovníků,“ uvádí Gabriela Dobruská z České společnosti ornitologické, koordinátor programu Čapí hnízda. Zvýšený zájem spojuje s omezením cestování v loňském roce. „Více lidí zůstávalo v Česku a své výlety oživovali pozorováním čápů,“ domnívá se Dobruská.

Ornitologové doufají, že i v letošním roce lidé zařadí pozorování čápů do svých výletů a pomohou tak monitorovat průběh hnízdění. Momentálně je sice možné sledovat pouze hnízda v nejbližším okolí, ale i taková pozorování mají velký smysl. Obzvláště nyní, kdy se dobrovolníci, kteří obvykle mapují větší počet hnízd, k mnoha hnízdům nedostanou.

Miloslava Kroužková