Centrála je v Okrouhlé, odkud roušky putují do nemocnice, domovů pro seniory i do obcí. Společně s rouškami distribuují i dezinfekci a rukavice. „Velké díky zaslouží hlavně naše švadlenky, jejichž práce je neocenitelná. A také dárci látek,“ říká Miloš Vosecký z Okrouhlé, který roušky pravidelně rozváží.

Jeho otec, senátor za Českolipsko, Jiří Vosecký, výzvu k šití roušek inicioval a síly spojil s facebookovou stránkou Novoborsko. Díky tomu se podařilo zapojit tak velké množství švadlenek z různých míst regionu od České Lípě přes Sloup v Čechách až po Cvikov.

„Spolupracujeme také se sklářskými školami v Kamenickém Šenově a Novém Boru, kde nám na 3D tiskárnách vyrobily zakladače na výrobu tkalounů, které hlavně ze začátku nebyly k sehnání,“ dodává Miloš Vosecký.

Velké poděkování podle něj patří právě týmu z šenovské sklářské školy vedenému Tomášem Sieberem. Dokázali během několika hodin nastavit plotrový laser tak, že dokáže řezat několik vrstev látek. Tím jsme švadlenkám ušetřili mnoho práce a výroba roušek se mnohonásobně zrychlila.

mik