„Dnes slouží tato trať osobní a turistické dopravě, ale historicky byly důvody k jejímu zřízení hospodářské. Dokladem potřeby nákladní dopravy je řada historických továrních budov, které podél trati jsou,“ uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Na horním toku řeky Smědé se nacházely přádelny, koželužny, tkalcovny a výrobny papíru. Objem zboží, které bylo do té doby přepravováno koňskými povozy, stále narůstal, a tak byl v květnu 1900 zahájen provoz na takzvané Wittigtalbahn – podle německého názvu řeky Smědé Wittig.

Po druhé světové válce se rozšířilo využití zprvu průmyslové trati o přepravu osob. Tu využívali nejen turisté mířící do Jizerských hor, ale také poutníci, jejichž cílem byl kostel Navštívení Panny Marie v Hejnicích, proslavený legendou o uzdravující panně Marii.

Monika Czerninová: Josef II. - Podivuhodné cesty habsburského císaře.
Podivuhodné cesty habsburského císaře Josefa II. se nevyhnuly ani severu Čech

Oblast mezi Raspenavou, Hejnicemi a Bílým Potokem je plná zajímavých míst, věcí a lidí. V bílopotocké budově bývalé textilní továrny Karla Bienerta se v současné době nachází Jizerskohorské technické muzeum. Uvnitř se nalézají původní strojovna a kotelna z roku 1907, ale také expozice textilní výroby a výstava leteckých motorů včetně leteckého trenažeru TL-29 Delfín.

Milovníci dobrého jídla by neměli opomenout návštěvu řeznictví Karla Kloučka v Raspenavě. Některé z Kloučkových výrobků se pyšní titulem Regionální potravina. Dámám lze v témže městě doporučit výpravu do firmy, která se zabývá ekologickým pěstováním rostlin, především levandule, a jejich zpracováním.

Mezi produkty Jizerské Levandulovny se nalézají květinové vody, sirupy, soli do koupele, čaje, vonné paličky, vonné pytlíčky, polštáře nebo hnízda pro miminka. Výborné jsou také koláče a další pečivo hejnické pekárny.

Hrad a zámek Frýdlant.
Letecká posádka zachytila památky severních Čech a představuje jejich tajemství

Z Bílého Potoka si lze domů odvézt keramické výrobky z Keramiky Strunovi nebo pořídit kolébku od Antonína Hanuse. Jeho web je www.kolibky.cz.

Tato linka se skvěle hodí turistům, kteří se chystají na přechod Jizerských hor z Bílého Potoka přes Frýdlantské cimbuří nebo z Hejnic přes Štolpišské vodopády. Výzvou pro cyklisty pak může být výjezd z Bílého Potoka na Smědavu.

Jan Mikulička, Liberecký kraj