„Zámecké parky bývají vynikajícími ukázkami zahradnického umění. Často se jedná o zelené oázy, které slouží místním i návštěvníkům pro vycházky, pro pořádání nejrůznějších kulturních akcí, ale i jako zajímavé turistické cíle,“ uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Jeho pojetí inspiroval volný přírodní styl anglických parků. Nabízel romantická zákoutí s altánky, můstky a rybníkem, který prošel v roce 2019 rekonstrukcí. Dochoval se pomník římského básníka Quinta Horatia Flacca se zřetelnými empírovými znaky. Nechybí kopie léčivého pramene Géronstère v belgických lázní Spa z roku 1785 jako vzpomínka na tamní léčebné pobyty hraběte Hartiga; tento rod vlastnil mimoňský zámek do roku 1945.

Poznáte místo na fotografii?
Fotohádanka z Českolipska: Poznáte obec podle kostela a jeho okolí?

V blízkosti severní vstupní brány stojí na soutoku Panenského potoka a Ploučnice Zámecký most. První zmínka o tehdy ještě dřevěném Lázeňském mostě je z roku 1620. Roku 1805 byl přestavěn na kamenný, pískovcový o délce 55 metrů s pěti vyzděnými pilíři a podle sousedního zámku přejmenován na Zámecký most.

V minulosti byl několikrát opravován po povodních a v současné době je po celkové rekonstrukci. Most navazuje na Jubilejní císařskou alej, dnešní Vranovskou alej, vysázenou v roce 1898 na počest padesátého výročí panování císaře FranzeJosefa.

Jan Mikulička