„Přivezou nám je v cisterně, ze které je speciální trubkou nasypou přímo do sila. Pan řidič už to má naučené, během čtvrt hodiny je hotovo a my se opravdu o nic nestaráme. Navíc nemusíme řešit žádný prach a nečistoty,“ libovala si Vančurová.

Malé válečky ze zbytkového dřeva mají i jednu další nespornou výhodu. „Je to přírodní surovina, ze které je opravdu minimální odpad. Popel vynášíme nanejvýš čtyřikrát do roka a navíc se dá využít jako hnojivo na zahrádku,“ vyzdvihla Vančurová.

Dlouho stojící auta na parkovištích v Jihlavě.
FOTO: Parkovací místa nám blokují nepojízdná auta, bědují řidiči v Jihlavě

Jak zaznamenala společnost Stora Enso, která má závod ve Ždírci nad Doubravou, právě pelety se v poslední době těší čím dál větší oblibě. „V loňském roce jsme zaregistrovali zvýšenou poptávku ze strany českých zákazníků. Prodej stoupl o deset procent,“ uvedl František Vomočil, jednatel společnosti Stora Enso.

Podobný trend očekávají i v letošním roce. „Ve Ždírci nad Doubravou jsme loni vyprodukovali téměř dvaasedmdesát tisíc tun pelet, a v současnosti jsme tak třetím největším výrobcem v Česku,“ doplnil František Vomočil.

Cenu sráží kůrovcová kalamita

K většímu prodeji pelet přispěla kůrovcová kalamita. Jejich cena totiž kvůli přebytku dřeva klesla. „Navíc mají větší výhřevnost než surové dřevo. Peletový kotel využívají desítky tisíc českých domácností, a to zejména díky státní podpoře ve formě kotlíkových dotací, která má napomoci výměně neekologických kotlů na uhlí,“ vyzdvihl Vomočil.

Ředitel Krajského ředitelství policie kraje Vysočina, brigádní generál Miloš Trojánek.
Policisté by měli mít autoritu, říká krajský policejní ředitel Miloš Trojánek

Ceny topiva:

Dřevo: od 650 Kč za 1 m³
Uhlí: od 379 Kč za 100 kg
Pelety: od 585 Kč za 100 kg
Brikety: od 462 Kč za 100 kg

I tak ale zájem o uhlí je. Jak sdělil vedoucí znovuobnovených Uhelných skladů v Jihlavě Jan Anděl, jeho prodej stopla až nejnovější protiepidemická opatření. „Začínali jsme v prosinci, takže se teprve dostáváme do povědomí lidí. I tak ale prodeje šly poměrně dobře a nabíraly tempo. Teď je však utlumil lockdown. Je vidět, že ho lidé opravdu dodržují a nikam moc nechodí,“ přemítal Anděl.

Největší nápor zákazníků ale teprve čeká. „Vědí, že nejlepší ceny jsou už tradičně v dubnu a květnu. V této době jsou vždy akce a ceny padají dolů, takže spousta lidí teď nejspíš vyčkává,“ dodal Anděl.