V sobotu 17. října krátce před 19. hodinou zavolal na tísňovou linku 158 muž a řekl: „Ztratil jsem se v lese.“ Operačnímu důstojníkovi ještě dodal, že je v lese mezi Ráztokou a Pustevnami, podle jeho slov šel po modré značce, zkratkou. "S mužem (28) bylo ještě několikrát telefonicky hovořeno, nicméně domluva s ním nebyla snadná, zřejmě byl opilý," začíná popis několikahodinového dramatu mluvčí policie Zlatuše Viačková. 

Historický snímek Dolu Barbora (v roce 1990 ještě 1. máj).
Čtvrtek 18. října 1990. V Dole Barbora zemřelo při výbuchu 30 horníků

„Police ČR nás požádala o součinnost s informací, že muž má být v lokalitě, kde je sníh. Ten je zde od 800 do 1000 metrů nadmořské výšky. Naše hlídka ze stanice na Pustevnách tedy vyrazila propátrat udaný prostor, ale bez výsledku,“ uvedl k počátku pátrací akce Jaroslav Pavlica, zasahující člen Horské služby Beskydy.

Desítky lidí v těžkém terénu

Do hledání muže v lese byli nasazeni policisté místního obvodního oddělení, dvě desítky policistů speciální pořádkové jednotky, psovodi se služebními psy, 20 členů horské služby se skútry, vozidly a terénními čtyřkolky a v neposlední řadě pomáhali i hasiči. Letecká služba nám kvůli špatným povětrnostním podmínkám vypomoci nemohla. Mobilní telefon pohřešovaného muže byl sice lokalizován, ale signál bývá zachycen v širokém perimetru. V tomto případě lokalizace byla od Pusteven na Horní Bečvu. Z toho důvodu do pátrací akce byly požádání o zapojení i policisté Krajského ředitelství Zlínského kraje.

Dům na ulici Sládkova a Místecká poblíž střelnice Corrado, 12. října 2020 v Ostravě
OBRAZEM: Takto dopadlo dřívější obydlí ostravské smetánky. Dnes ostuda města

Navíc, podle všeho se po ohlášení muži vybil mobilní telefon, nebo vyčerpáním usnul, protože jakýkoliv pokus zkontaktovat se s ním, byl neúspěšný. „Před jedenáctou noční hodinou se do akce dostal i policejní psovod a s našimi členy opět prošel udaná místa a stále nic. Před půl dvanáctou pak všichni policisté, hasiči a horští záchranáři utvořili rojnici a začali pečlivě prohledávat okolí modré značky,“ doplnil Jaroslav Pavlica s tím, že v nižších partiích pršelo a ve vyšších hustě sněžilo.

Policisté, členové horské služby a hasiči šli po hřebenu Pusteven, v rojnici propátrávali terén modré značky směrem k Ráztoce. Asi půl hodiny po půlnoci byl pohřešovaný nalezen na hřebenu nedaleko budovy horské služby na Pustevnách.

David Kozma (nahoře) se opět rval až do konce. Nakonec vyhrál.
Karviňák Kozma opět králem Oktagonu! V Brně přepral vyzyvatele z Maďarska

„Zřejmě opravdu usnul nebo omylem telefon vypnul. Udal, že je skutečně na sněhu, ale jinak byl dost zmatený. Nicméně během dvaceti minut od telefonátu sám vyšel z lesa, ovšem na druhé straně hřebenu. Byl prochladlý, zcela dezorientovaný, ale jinak naštěstí bez zranění,“ upřesnil člen horské služby s tím, že zbloudilý muž porušil snad všechny zásady bezpečného pohybu v zimních horách.

"Byl silně podchlazen, ale při vědomí. Jak se potvrdilo, muž byl silně opilý, dechová zkouška byla 1,72 promile. Nalezený muž byl předán do rukou lékařů," doplnila mluvčí policie.