Strážci NP Bavorský les objevují stále nové způsoby přespávání na místech, která jsou často uprostřed klidového území. Někteří turisté jsou vybaveni stanem, jiní mají spací pytel, se kterým stráví noc například v přístřešku na ochranu proti nepříznivému počasí, což ale také není povoleno. Návštěvníci v lese dokonce často rozdělávají oheň. „To je nejen zakázáno, ale je to i nezodpovědné kvůli riziku lesních požárů,“ upozornil Leibl. Když strážci nocující kontrolují, ti jim obvykle vysvětlují, že chtějí v divočině něco zažít. „My jsme ale chráněné území a ne zážitkové hřiště,“ reagoval ředitel.

Obdobné zkušenosti mají i na české straně. „Ač máme na rozdíl od německých kolegů nouzová nocoviště, která jsou hodně využívána, máme problém jak s nocováním na divoko, tak rozděláváním ohňů, a to na celém územím národního parku i CHKO.,“ uvedl Dvořák. Dodal, že na místě lze uložit pokutu do výše 10 tisíc korun, ve správním řízení až desetinásobnou.

Kemp Radava 17. července 2021, necelý týden po požáru, který zničil 11 karavanů.
Kemp Radava se vzpamatovává z požáru. Provozovatel chystá změny

Jelikož tlak turistů v posledních letech nepřetržitě roste, je podle ochránců důležité, aby návštěvníci alespoň v noci nerušili především divoká zvířata. „Když plaché zvíře vyděsíte jasným světlem nebo hlasitými zvuky, výrazně se tím zvýší jeho stresová zátěž a pro některá zvířata to může být až fatální,“ upozornil Leibl.

Správa bavorského parku nyní na problém reaguje tím, že rozšiřuje strážní hlídky i přes noc. Přestupci jsou oznamováni okresním úřadům Freyung-Grafenau a Regen, které následně udělí provinilci pokutu. Ta se obvykle pohybuje v řádech tisíců korun.

Vedení NPBL ale nejedná jen represivně. V současné době připravuje nocoviště poblíž jeleních výběhů u Scheuerecku. V budoucnu by tam mělo být možné i využití parkovací míst pro obytné vozy.