Stánkaři a příznivci trhů pod širým nebem se konečně dočkali. Od začátku týdne už fungují třeba na Tylově náměstí a ve středu se po více než měsíci poprvé otevřely také oblíbené farmářské trhy na „Jiřáku“.

I když se na první pohled mohlo zdát, že trhy fungují jako obvykle, při bližším pohledu nešla přehlédnout hygienická nařízení. Na místě nebylo v provozu žádné občerstvení k okamžité konzumaci, farmáři a zákazníci museli dodržovat rozestupy. Samozřejmostí bylo nošení ochranných pomůcek a používání dezinfekce. Někteří prodejci se za pultem dokonce chránili plexisklem. Jiní na své stánky umístili cedule „Vybírejte pouze očima“.

Pražská tržnice v Holešovicích otevřela zeleninový trh pod širým nebem.
Dezinfekce a roušky mezi sazeničkami. Pražská tržnice otevřela pod širým nebem

Přísně zapovězeny jsou veškeré ochutnávky. Například při výběru medoviny se musíte spoléhat na intuici nebo na radu prodavače.

Kam a kdy na trhy
Už otevřeno: Tylák, Rajská zahrada, Pražská tržnice, Jiřák
24. 4. Černý Most
25. 4. Náplavka
25. 4. Kubáň
25. 4. Spořilov
25. 4. Klánovice
27. 4. Centrální park, Praha 11
29. 4. Anděl
2. 5. Heřmaňák
2. 5. Kulaťák

„V období, kdy jsme nemohli prodávat, jsem se více věnovala mým včeličkám. Ty už opylovávají celou Prahu. Mám vše připravené, až se budou příští měsíc rojit,“ svěřila se Pražskému deníku mladá včelařka z Hostivaře, která na trhy přijela se svými medovými produkty. Na nedostatek zákazníků si stěžovat rozhodně nemohla.

A nebyla sama. „Na to, že otevíráme letos poprvé, byl kšeft dobrý. Ale trhy jsou nárazové, svou roli hraje i to, zda mají lidé před výplatou. Záleží i na počasí, nikdy nevíte, jak dopadnete,“ uvedl jeden z farmářů, jenž během dopoledne prodal všechna vejce z domácího chovu slepic.

Podle organizátora trhů Tomáše Kuběny současná nařízení způsobila jen drobné komplikace. „Zájem byl velký. Museli jsme odmítnout desítky prodejců z důvodů omezeného počtu stánků. Ochranné pomůcky máme my i oni,“ popsal Kuběna. „Jsme moc rádi, že jsme zpátky.“

Farmářské trhy na náměstí Jiřího z Poděbrad. Ilustrační foto.
Méně stánků a bez občerstvení. Farmářské trhy v Praze opět otevírají

Vedení Prahy v rámci podpory podnikatelů odpustilo poplatky za zábory před provozovnami, což se kromě předzahrádek restaurací týká i trhů. Podle novely tržního řádu navíc mohou farmáři prodávat pouze tuzemské výrobky. Osobně se o tom ve středu přišel přesvědčit i primátor Zdeněk Hřib (Piráti), který si koupil ovoce a dortík.

Otevřené supermarkety? Šikana trhovců

I když byla na náměstí Jiřího z Poděbrad pod rozkvetlými sakurami nálada velmi optimistická, někteří si přesto stěžovali na nespravedlnost, které se vláda dopustila, když velké supermarkety nechala v minulých týdnech otevřené, kdežto drobní venkovní stánkaři museli zavřít.

Nutno zmínit, že prodej pod širým nebem zachovaly zahraniční metropole jako Berlín či Vídeň. V Česku o něj musela Asociace farmářských tržišť vládu přímo prosit.

Karanténa vyprázdnila centrum metropole. Karlova ulice.
Řemeslníci v Praze otevřeli: někde bylo prázdno, jinde nestíhali

„V supermarketech ze zásady nenakupuji, ale poslední měsíc mi nic jiného nezbývalo. Podle mě jde o šikanu trhovců, jsme tu přece venku v otevřeném prostoru. Uzavřené řetězce plné lidí, kde je jen klimatizovaný vzduch, jsou podle mě semeništěm nákazy,“ hořekovala paní Milena Novotná z Vinohrad.

Největší frontu měli před svými stánky zelináři. Některým z nich došly už v poledne brambory. „Počítali jsme s tím, že přijde hodně lidí, některé produkty už nám ale pomalu docházejí. Na příští trhy přivezu vše, co mám,“ řekl Pražskému deníku jeden ze zelinářů. „Ale ne všechno se dá dlouhodobě skladovat, brambory a cibuli máme ve sklepích. Kdybychom nemohli prodávat, museli bychom hledat jiné cesty. Se supermarkety opravdu spolupracovat nechceme,“ doplnil odhodlaně.

Farmářské trhy na Vítězném náměstí, takzvaném Kulaťáku, patří k nejstarším farmářským trhům v Praze. Fungují od roku 2010 a jsou vyhlášené i za hranicemi šestky.
Starosta bez skrupulí využívá situaci, křičí Piráti kvůli trhům na Kulaťáku