Rostoucí ceny bytů ženou v průmyslových částech republiky stále více lidí do nájemního bydlení. Naopak na Vysočině či v jižních Čechách bydlí častěji ve vlastním. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ).

V nájmech podle nich žije téměř pětina obyvatel Česka. Naopak vlastní dům či byt obývá 67,5 procenta domácností. Zbytek bydlí v družstevním či u známých a příbuzných v podnájmu.

Rekordní Praha

InfografikaZdroj: DeníkNejvětší podíl nájemního bydlení mají Praha, Ústecký a Moravskoslezský kraj. Vyniká především hlavní město, kde vlastní byt nemá 31,3 procenta domácností.

V prvních dvou případech dokonce jejich počet roste, což je minimálně u české metropole dáno tím, že se málo staví a ceny bytů a domů se šplhají do astronomických výšin. „Hlavní město stále paralyzuje zablokovaný proces povolování nových staveb,“ říká Evžen Korec ze společnosti Ekospol a dokládá to tím, že se zde v prvním čtvrtletí začalo stavět méně bytů, než se jich prodalo novým majitelům.

Podle posledních dat ČSÚ se stavebnictví daří. „Počet zahájených bytů byl nejvyšší za posledních jedenáct let,“ říká statistička Petra Cuřínová k údajům za březen. Korec ovšem upozorňuje, že se daleko více staví ve Středočeském či Jihomoravském kraji než v Praze.

Jak v časopise Statistika a My, vydávaném ČSÚ, upozorňuje statistička Karolína Zábojníková, na vyšším podílu lidí žijících v nájemním bydlení se podílejí i jejich menší výdělky.

Dražší bydlení

„Kraje Moravskoslezský a Ústecký mají společný i vysoký podíl domácností pod hranicí příjmové chudoby,“ uvádí Zábojníková. Mezi domácnostmi s nejnižšími příjmy byl podle ní v roce 2018 vyšší podíl těch, které žijí v nájemním bydlení. Nájmy však podle statističky s sebou nesou i zvýšenou nestabilitu. Pro domácnosti jde rovněž o dražší alternativu, než je vlastnické bydlení. To koneckonců potvrzují i údaje o tom, že nezdražují pouze byty, ale i nájmy. Podle údajů společnosti Deloitte jsou v Praze jedenácté nejvyšší ceny tohoto typu bydlení v Evropě.