Muž s obrovskými fotbalovými zkušenostmi a s pohnutým osudem, který ho zavál až za mříže: Martin Hřídel. Trenér, který dostal v České Lípe za úkol takřka mission impossible: zachránit Arsenal, který se po podzimní části divize B potácí na předposledním místě tabulky.

Na Hřídelovy fotbalové kousky vzpomínají pamětníci dodnes. Nevysoký, zato extrémně rychlý Hřídel nastupoval v útoku, nebo na kraji záložní řady. Jeho fyzický fond byl nevyčerpatelný. „Byl taková motorová myš, pořád běhal a šmejdil. Byl mým dvorním nahrávačem, společně s Pepou Jinochem,“ vzpomínal před lety na spolupráci s Hřídelem tehdejší liberecký kanonýr Josef Obajdin.

Česká Lípa florbal superliga
Výhra nad Ústím rozhodla. Juniorky České Lípy si pojistily první místo

Hřídel přišel do Slovanu v roce 1993 z exotického angažmá v Japonsku. Pod Ještědem proto dostal přezdívku Kim a nikomu nezáleželo na tom, že nejde o japonské, ale o korejské jméno. Více se pak ujala přezdívka Čert. S ním v sestavě liberečtí postoupili do samostatné ligy a šikovný rychlonožka během následujících tří sezon v modrobílých barvách odehrál 75 utkání a vstřelil 11 gólů.

Skvěle tehdy zapadl do Petrželovy fyzicky nadupaného kolektivu, který bojovností a odvahou dokázal přehrávat mnohem fotbalovější soupeře, včetně Sparty nebo Slavie.

Kromě Hřídele a Obajdina zářili v brance Ladislav Maier a v poli Josef Jinoch, Libor Janáček, Slavomír Hodůl, Jiří Novák, Martin Hašek, Pavel Janeček, Dalibor Slezák, Libor Koller, Boris Kočí, Richard Culek nebo Josef Nesvačil.

Trenéři Lokomotivy Česká Lípa
Pět trenérů Lokomotivy dostudovalo béčko. Chceme jít jen nahoru, zní z klubu

Hřídel po konci ve Slovanu strávil ještě dvě sezony ve Viktorii Plzeň a brzy měl našlápnuto také k úspěšné kariéře fotbalového trenéra. Krátce po čtyřicítce už byl hlavním lodivodem ligových týmů Kladna a Příbrami. Dělal také asistenta ve Slavii. Jenže nakonec dohnali Hřídele démoni v jeho vlastní hlavě.

V roce 2012 skončil před soudem. Neunesl rozchod s dlouholetou přítelkyní, propadl alkoholu a bývalou partnerku vícekrát napadl. Strávil čtyři měsíce ve vazbě a dostal patnáctiměsíční podmínku, kterou mu pak zrušila amnestie prezidenta Václava Klause.

Do problémů se ale dostal v roce 2014 znovu. Ex-přítelkyni začal znovu pronásledovat, přestože mu hrozily až čtyři roky natvrdo. Nakonec odešel od soudu se čtrnáctiměsíčním trestem. Ve vězení šil autopotahy a v roce 2018, pár měsíců po propuštění, řekl Kladenskému deníku: „Vězení bych nazval lepší ubytovnou.“

Českolipský trenér František Richter
Hokejisté dobojovali. Kouč Richter: Fanouškům za naše výkony dlužíme omluvu

Hřídel se dostal na dno, přišel prakticky o všechno, ne však o celoživotní lásku k fotbalu. Prakticky ihned po opuštění věznice začal evidovat nabídky na trénování. Nejprve zakotvil v milovaném Kladně, kde trénoval mládež. Teď se stěhuje zpět na sever Čech s cílem zachránit českolipský Arsenal.

Ten má na kontě pouhých dvanáct bodů. Na čtrnáctý Rakovník ztrácí tým, který pro jaro posílil i hrající asistent Jiří Štajner, pět bodů. První ostrý divizní duel o přežití sehraje Arsenal v sobou 7. března na hřišti pražské Aritmy. Doma se poprvé představí o týden později proti Brandýsu.

Aleš Vávra