Obec na Ústecku, která leží v Krušných horách u hranic s Německem, je s 548 metry nadmořské výšky krajským rekordmanem. O 18 metrů převyšuje sousední Petrovice, s nimiž se v minulých sezónách, kdy byly petrovický Hraničář a tisský Spartak spojené, střídala v pořádání domácích zápasů. Nebylo tomu tak ale vždy.

Ještě za komunismu se totiž okresního přeboru Teplicka účastnil i Cínovec, kde se hrálo v nadmořské výšce vyšší než 800 metrů. Jen tak pro zajímavost - to by dnes stačilo k zápisu pro nejvýše položené fotbalové hřiště v celé České republice. Současný primát drží krkonošské Benecko, na pomezí Libereckého a Královéhradeckého kraje se hraje ve výšce 721,5 m. n. m.

Kromě Petrovic šlape Tisé na paty ještě Meziboří, na Mostecku se hraje ve výšce 512 metrů. Z Děčínska drží primát Verneřice, které leží 493 metrů nad mořem, u Hrobu na Teplicku svítí hodnota 356 metrů. Vysoko položená hřiště najdeme i na rovinatém Litoměřicku, primát drží Lovečkovice se 437 metry.

ZVRACENÍ NEHROZÍ, SNÍH ANO

S rostoucí nadmořskou výškou pochopitelně hrozí i rozmary počasí. Sněhová nadílka není v Krušných horách ničím neobvyklým, vrstva sněhu však přikryla tisské hřiště i v květnu 2019. K vánici došlo těsně před utkáním okresního přeboru mezi domácím celkem a Vaňovem, jenž byl bitvou o postup do I. B třídy. Terén byl nakonec uznán jako regulérní a Vaňov po divoké přestřelce vyhrál 6:3 (a nakonec postoupil).

„Počasí nás občas potrápí, ale už to není tak hrozné, jako dřív," nedramatizuje situaci současný šéf Spartaku Jiří Kolář. „V květnu už to byl opravdu extrém, ale pamatuji doby, kdy nám tu v září napadlo půl metru sněhu,“ přidává vousatější vzpomínku předseda petrovického oddílu, jenž byl v té době s Tisou spojený.

Oproti nejvýše položenému fotbalovému hřišti na světě jsou to ovšem stále slabé odvary. Estadio Hernando Siles v bolivijském La Pazu, jenž je pojmenovaný po 31. prezidentovi země Hernandu Silesovi Reyesovi (1926-30), se nachází ve výšce 3 637 metrů nad mořskou hladinou. Ačkoliv FIFA v roce 2007 zakázala hrát v nadmořské výšce nad 2 500 metrů (krátce poté na nátlak vysokohorských zemí hranici zvedla na 3 000 metrů, podle další úpravy se mezinárodní zápasy smějí hrát nad 2 750 m.n.m., ovšem pouze s odpovídající aklimatizací, jejíž délku však organizace nespecifikovala, pozn. autora), La Paz má po zásahu tehdejšího prezidenta země výjimku.

Není tajemstvím, že například během jihoamerické kvalifikace o postup na mistrovství světa sem jezdí všechny hostující týmy velice neradi. Trpěli zde Brazilci i hvězdný Messi, který údajně v roce 2013 v šatně dokonce zvracel. Kustodi hráče dopují kyslíkovými bombičkami, jež jsou využívanější, než doplňování tekutin.

NEOBVYKLÉ TRIKY

Právě Argentinci zde mívají tradičně velké potíže, v roce 2009 je dokonce Bolívijci potupili nevídaným debaklem 6:1! Od té doby se Messiho krajané na specifické podmínky připravují, využívají přitom různé metody. Jednou z nich je přílet do místa konání. Zatímco běžnou praxí je, že si týmy v dějišti zápasu zatrénují i několik dnů předem, do La Pazu Argentinci přiletí jen pár hodin před zápasem, ihned po něm zase odletí, aby se vyhnuli dlouhodobým komplikacím.

Extrémním případem pak budiž speciálně namíchaný koktejl, který obsahoval mimo jiné i paracetamol, kofein a dokonce viagru! Takové praktiky v Tisé asi opravdu nehrozí.